Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır'

Yaşlanma Sanatı Kongresi'nde konuşan Emine Erdoğan, "Yaşlılarını dışlamış bir toplum, kutup yıldızını yani yönünü kaybetmiş toplumdur" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kutup yıldızına benzettiği yaşlılarla irtibatı kesen bir toplumun yönünü kaybedeceğini söyledi. Kültür Toplum ve Aile Derneği (KÜLT) ile Başakşehir Belediyesi'nin düzenlediği "1. Uluslararası Yaşlanma Sanatı Kongresi", Cevahir Otel'de gerçekleştirildi. Kongreye; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in eşi Neval Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Dünya Alzheimer Dernek Başkanı Dr. Jaccop Roy Kuriakose'nin de aralarında bulunduğu yerli ve yabancı akademisyenler katıldı. Kongrede Emine Erdoğan da bir konuşma yaptı.

'ÇOK YAŞAYAN BİLİR'
Erdoğan şöyle konuştu: "Dinimizde ve kültürümüzde dünyada pek fazla örneği olmayan, güzel ve anlamlı kavramlar vardır. 'Kamil olmak, kemale ermek, hikmet sahibi ve kanaat sahibi olmak' deriz. Bu kavramlar aynı zamanda birer rütbedirler ve bu rütbeler öyle rütbedir ki okumakla araştırmakla peşinden koşmakla değil ancak ve ancak yaşlanmakla olgunlaşmakla pişmekle elde edilebilecek rütbelerdir. Yaşlılarıyla irtibatı kesmiş bir toplum aslında kemalle hikmetle kanaatle irtibatını kesmiş toplumdur." Yüzyıllardır "Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir?" tartışmasının yapıldığını ifade eden Erdoğan, "Ben inanıyorum ki çok okuyanın, çok gezenin ötesinde çok yaşayan bilir" dedi. Mevlana'nın dizeleriyle konuşmasına başlayan Emine Erdoğan, şair Can Yücel'in "Yalnızlığa dayanırım da, bir başınalığa asla" şiiriyle sözlerini tamamladı.

'YAŞLANIYORUZ'
Bakan Şahin ise yaptığı konuşmada, evlatların en büyük yatırımının; anne ve babalara bir 'of' bile demeden bakması olduğunu söyledi. Türkiye'nin yaşlandığını, bu nedenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en az 3 çocuk istediğini belirten Şahin, "Nasıl dünya yaşlanıyorsa ülkemiz de yaşlanıyor. TÜİK'in son yaptığı araştırmada şu an yüzde 7.5 - 8 olan 65 yaş ve üstü, 2023'te yüzde 10.2'ye çıkıyor. 2050'de bu rakamın yüzde 20'lere çıkacağı varsayılıyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN