Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hakime 'Kafana sıkacağım' tehdidi

Giriş Tarihi: 1.4.2013 15:07 Güncelleme Tarihi: 1.4.2013 15:08

Malatya'da, 3 misyonerin öldürüldüğü Zirve Yayınevi davasının 62. duruşmasında sanık Varol Bülent Aral, mahkeme başkanını “Kafana sıkacağım senin” diyerek tehdit etti.

Malatya'da 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel'in öldürüldüğü Zirve Yayınevi davasının 62. duruşması, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürüyor. Duruşmaya; olayın tutuklu sanıkları Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker ve Cuma Özdemir ile birlikte olayın "azmettirme ve terör örgütü" boyutunun tutuklu sanıkları Varol Bülent Aral, Malatya eski İl Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, astsubay Abdullah Atılgan, uzman çavuşlar Murat Göktürk, Mehmet Çolak, Adil Akçay, İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ruhi Abat, Levent Ercan Gelegen, Adem Gedik ve Hüseyin Yelki katıldı. Sanıklardan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise Malatya'daki duruşmalara katılmazken, sanık Emre Günaydın da duruşmaya gelmedi.

Duruşmanın başında Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, MİT'ten istenen belgelerle ilgili olarak istenen belgelere verilen cevapta, söz konusu belgelerin TBMM Başkanlığına verildiğini aktarıldığını aktarırken, sanık Ruhi Abat'ın haber elemanı olup olmadığı ile ilgili sorulara ise Jandarma, MİT ve Emniyet'in böyle bir kayıtlı haber elemanlarını olmadığını yönünde bilgi gönderdiğini söyledi.

Duruşmada faaliyette olmayan Malatya Kerkük Kardeşlik Derneği Başkanı Veysel Şahin, jandarmanın yaptığı dinleme olayı nedeniyle mağdur sıfatıyla ifade verdi. Veysel Şahin, Jandarma istihbaratına 1995 yılında Van Yüzüncüyıl Üniversitesi'nde okurken, çalışmaya başladığını anlatarak, bunda üniversitede ülkücü reis olmasını ve vatan-millet duygularının etkili olduğunu kaydetti. Veysel Şahin, kendisini hukuksuz olarak dinleten Jandarma'dan şikayetçi oldu.

Veysel Şahin ifade verirken, oturduğu yerde konuşan sanık Varol Bülent Aral, Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa tarafından uyarıldı. Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa'nın "Konuşma, herkes konuşursa burada yargılama yapılamaz" uyarısı üzerine Sanık Varol Bülent Aral, "Siz yargılamıyorsunuz, yargısız infaz yapıyorsunuz" karşılığını verdi. Mahkeme Başkanın tüm uyarılarına rağmen sanık Varol Bülent Aral konuşmasını sürdürünce, duruşma salonundan çıkartılması talimatı verildi. Jandarma görevlilerince salondan çıkartılan Sanık Varol Bülent Aral, mahkeme başkanına yönelik olarak, "Yargısız infaz yapıyorsunuz. İkinci kez kafana sıkacağım senin. Basın bunu görsün" dedi. Bu esnada araya giren Veysel Şahin, "İçeride şişletirim seni" diye konuştu. Salondan çıkartılan Varol Bülent Aral, "Şerefsiz" diye bağırırken, ağır küfür ifadeleri kullanmaya devam etti.

Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, sanık Mehmet Ülger'e dönerek, Varol Bülent Aral'a kağıt gönderiyorsun, sanığı mahkemeye karşı kışkırtıyorsun. Buradan her şeyi görüyorum. Siz ne zaman kağıt gönderseniz, ortam geriliyor. Siz ne zaman bir şey gönderseniz, adam bize hakaret ediyor" diyerek, uyarı da bulundu. Sanık Mehmet Ülger ise söz konusu kağıtları avukatına gönderdiğini belirterek, sanık Varol Bülent Aral'dan kendilerinin de rahatsız olduğunu ve duruşma salonunda kendilerine uzak oturtulmasını talep etti.

Veysel Şahin, Malatya İl Jandarma'nın bir önceki dönemin Cumhuriyet Başsavcı Vekilini kamera ve fotoğraf makinesi ile takip etiğini ileri sürdü. Şahin, Mehmet Ülger'i "Ülkücü düşmanı" olarak tanıdığını ileri sürdü.

Sanık Mehmet Ülger, Veysel Şahin'in kendilerine getirdiği bir ihbar üzerine operasyon yaptıkları Battalgazi ilçesindeki aslen Ermeni olan bir demirci ustasını üzdüklerini söyleyerek, "Bundan dolayı utanıyorum" dedi.

Sanık Mehmet Ülger, "Zirve olayını ülkücü kesime yıkmak istediler, beceremediler. Beceremeyince de Jandarma'nın üzerine yıktılar" ifadesini ileri sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakime 'Kafana sıkacağım' tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN