Balyoz'da bir tutuklama daha

Giriş Tarihi: 2.4.2013 17:32 Güncelleme Tarihi: 2.4.2013 20:44

kapsamında ifadeleri alınamadığı için dosyası ayrılan 3 sanıktan emekli Albay Ahmet Rahtuvan Göknak tutuklandı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen nda mahkeme 21 Eylül 2012 tarihinde kararını açıklamıştı. Mahkeme yargılama aşamasında ifadesi alınmayan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Albay Ahmet Gökhan Rahtuvan ve Yüzbaşı Ali Göznek'in dava dosyasını ayırmıştı. Dosyaları ayrılan 3 sanığın yargılandığı davada mahkeme duruşmaya katılmayan sanıklardan Göknak ve Göznek hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. Yakalanarak İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan Göknak'ın kimlik tespiti yapıldı. Davaya ilişkin savunmasını Perşembe günü görülecek celsede yapmak istediğini belirten Göknak hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını talep etti.

2011 yılının Ağustos ayında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli olduğunu ve bir denizcilik şirketinde 3. kaptan olarak iş bulduğunu aktaran Rahtuvan, ''7 aylık sözleşme yaptım. Hakkımda herhangi bir yakalama kararının bulunmadığı 2011 yılının Aralık ayında çalışmak için yurt dışına çıktım. Görev yaptığım tankerde uluslararası sularda çalıştım. Sözleşmemin bitmesi üzerine kendi rızamla dün akşam saatlerinde hava yoluyla İstanbul'a geldim'' dedi.

Rahtuvan'ın ardından söz alakan avukatı Yavuz Katı ise, müvekkilinin kaçak konumda olmadığını ve hakkında herhangi bir yakalama kararı olmadığı dönemde çalışmak için yurt dışına gittiğini ifade etti.

Sözleşmesi sona ermediğinden bugüne kadar müvekkilinin yurda dönmediğini belirten avukat Katı sözleşmesinin bitmesinin ardından kendi rızasıyla gelmiştir. 4 Nisan'daki duruşmada savunmamızı yapacağız dedi. Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan Göknak'ın tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme, sanık Ahmet Gökhan Rahtuvan'ın, suçun vasıf ve mahiyeti, dosyadaki delil durumu, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağını tutuklanmasına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'da bir tutuklama daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN