Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Balyoz'da sahtecilik" suçlamasına takipsizlik

Giriş Tarihi: 3.4.2013

Balyoz delillerinin sahte olduğu iddiasına ilişkin savcılık soruşturmasında takipsizlik kararı verildi. Kararda, "CD'ler üretildi" iddiasını doğrulayacak emareye rastlanmadığı belirtildi

Balyoz delillerinin sahte olduğu ve bir örgüt tarafından üretildiği yönünde İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Balyoz davasında "darbe teşebbüsü" suçundan 20 yıla kadar değişen hapis cezasına çarptırılan sanıkların yakınları, delillerin sahte olduğunu öne sürerek, sorumluların tespit edilmesi için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan suç duyurusunda yakınlarının İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılaması sırasında ortaya konan delillerden olan CD'lerin sahte olduğunun 32 ayrı bilirkişi raporu ile belirlenmesine rağmen mahkemenin bu raporları görmezden gelerek davayı mahkumiyetle sonuçlandırdığını ileri sürdüler. Bu CD'lerin bir çete tarafından üretildiğini iddia eden şikayetçiler bu çetenin yakalanmasını talep ettiler. Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan, emekli Tümamiral Cem Aziz Çakmak'ın eşi Filiz Çakmak, emekli Koramiral Kadir Sağdıç'ın eşi Selver Çakmak ve emekli Orgeneral Bilgin Balanlı'nın eşi İffet Balanlı'nın da aralarında bulunduğu 36 şikayetçi, Aydınlık Gazetesi'nde Balyoz CD'lerinin nasıl hazırlandığına ilişkin yeralan bir haberi de savcılığa vererek yazıda dile getirilen CD'lerin İskender Pala tarafından hazırlandığını savundu ve Ankara'da üretildiği iddialarının soruşturulmasını istedi.

'ÖRGÜT BULUNAMADI'
Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, Balyoz delillerinin sahte olmadığı, delilleri bir çetenin oluşturduğu iddialarının gerçek dışı olduğu belirtilerek takipsizlik kararı verildi. CD'ler içerisinde yer alan belge ve bilgilerin başka delillerle doğrulandığı, yine CD'ler üzerinde yapılan teknik inceleme sonucunda iddia edilen tarih aralığında dijital kayıt kütüklerinde değişiklik bulunmadığının bilirkişi raporları ile tescilli olduğu kaydedildi. Kararda, "Tüm bu veri ve incelemeler dikkate alındığında 'CD'ler üretildi' iddiasını doğrular hiçbir emareye rastlanmadığı, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına yönelik yasa yollarında ileri sürülebileceği yeni bir soruşturma konusu olamayacağı, şüphelilerin örgüt oluşturduklarına dair hiçbir emare bulunmadığı" ifadelerine yer verildi. Balyoz darbe planı çerçevesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na önce 3 adet DVD 1 adet CD daha sonrada 19 adet CD ve 2229 adet yazılı belge teslim edilmişti. Gölcük Donanma komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü zemininde bulunan belgeler ve istihbaratçı asker Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki evinde bulunan flash bellek içerisindeki belgeler de dosyaya eklenmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Balyoz'da sahtecilik" suçlamasına takipsizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN