Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Meclis'te bir kez de eller barış için kalksın"

Giriş Tarihi: 3.4.2013
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, akil insanlar heyetinin toplumu kapsayıcı, uyuşmazlıkları ve çatışmaları çözebilecek birikime sahip olması gerektiğini söyledi. Helalleşme için bir komisyon kurulması gerektiğini belirten Kışanak, "İsmi hiç önemli değil. Herkesin makul bulabileceği bir isimle ön açıcı, toplumsal barışı sağlayacak yasayla bir komisyon kurulabilir. Asıl murat ettiğimiz toplumsal uzlaşı" dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Kışanak, beklentilerini şöyle sıraladı:

'BİRİKİME SAHİP OLMALI'
"Bu süreç çok taraflı ve çok aktörlü, herkesin katılması zaruri bir süreçtir. Akil insanlar konusunda da aynı mantık yürütülmeli. Kapsayıcı olmalı. Heyette kadınlar da yer almalı ve çalışmanın yasal dayanağı olmalı. Parlamento da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Farklı sosyal kesimler, kurumların desteğini öngören bir yaklaşımla ele alınmalı. Taraflara eşit mesafede duran kişilerden oluşmalı. Uyuşmazlık, çatışmasızlıkları çözecek birikime sahip olmalı. Toplumda belli ağırlığı olan akademisyenleri, hukukçuları yer almaya çağırıyoruz." Parlamento'nun da barış sürecini destekleyen bir tutum ortaya koyması gerektiğini anlatan Kışanak, "Birçok kez tezkere çıktı, ölmek, öldürmek için eller kalktı. Bir kerede de barış için ellerini kaldırsınlar" dedi.

MECLİS DIŞINDA KOMİSYON

Helalleşme için 'Hakikatler Komisyonu' kurulabileceğini dile getiren Gültan Kışanak, "İsmi hiç önemli değil. Herkesin makul bulabileceği bir isimle ön açıcı, toplumsal barışı sağlayacak yasayla bir komisyon kurulabilir. Meclis iç tüzüğü buna müsait" dedi. Kışanak, Meclis dışında özerk bir komisyonun da yasayla kurulabileceğini belirtti. MHP başta olmak üzere herkesi sorumlu davranmaya çağıran Kışanak, tüm gençleri de sağduyulu ve soğukkanlı olmaya davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Meclis'te bir kez de eller barış için kalksın"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN