Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcıdan şaşırtan sorgusu

Cumhurbaşkanı 'ın ölümünü soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcısının, zanlıları "Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın zehirlenmek suretiyle öldürülmesi suçuna iştirak ettiğiniz sonucuna varılmıştır" suçlamasıyla sorguladığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 3.4.2013 09:41 Güncelleme Tarihi: 3.4.2013 09:52
8. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, geçtiğimiz günlerde Ergenekon davasının sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün 'şüpheli' sıfatıyla ifadesini aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen talimatla alınan ifade kapsamında sorulan sorularda 'ın zehirlenerek öldürüldüğü tespitine yer verildiği ifade edildi.

İfade tutanağında şüpheli Ersöz için, "Soruşturma kapsamında 'Görevde bulunan Cumhurbaşkanına suikast ve Cumhurbaşkanını öldürmek' suçlarından şüpheli olarak ifadenize başvurulmak için burada bulunmaktasınız" denildi. Özal'ın Köşk'te rahatsızlandığını, kendisine müdahale edecek doktorun bulunmadığının belirtildiği ifade tutanağında, "Merhum Cumhurbaşkanının belirtilen tarihte Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde rahatsızlanarak vefat etmesi sürecindeki olaylar ve temel konularda ifadeler arasındaki çelişkiler gözetildiğinde merhum Cumhurbaşkanının organize bir şekilde işlenen cinayete kurban gittiği yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Şüpheli sorgu tutanaklarında, ölümün hemen ardından otopsi yapılmadığı için Özal'ın kesin ölüm sebebinin tespit edilemediği yönündeki Adli Tıp Raporu'na da atıf yapıldı. Tanık beyanlarının ve dosyadaki belgelerin varlığına dikkat çeken savcılık, 'Ergenekon' şüphesine de dikkat çekti. Şüpheli Ersöz ise suçlamaları kabul etmedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcıdan şaşırtan Turgut Özal sorgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN