Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirtaş'tan Öcalan açıklaması

Giriş Tarihi: 4.4.2013 15:08 Güncelleme Tarihi: 4.4.2013 15:27

Genel Başkanı , Öcalan'ın 'nın silahsız olarak geri çekilmesi ile ilgili net bir mesaj vermediğini, bu konuda yazdığı mektubun kendilerine iki gün içerisinde ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Selahattin Demirtaş, dün İmralı'da Abdullah Öcalan ile gerçekleşen görüşme ile ilgili bilgi verdi.

Çözüm süreci çerçevesinde heyetinin İmralı'ya giderek dördüncü kez Öcalan ile görüştüğünü hatırlatan Demirtaş, olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktardı. Öcalan'ın sağlık durumu ve moralinin iyi olduğunu söyleyen BDP Genel Başkanı, çözüm süreci konusunda ise kendisini kararlı gördüklerini ifade etti.

Öcalan'ın yaşanan tartışmaları takip ettiği, sürece hakim olduğuna dikkat çeken Demirtaş, sürecin ilerlemesi için yoğun çaba sarf ettiğini dile getirdi.

Demirtaş, kendilerin İmralı'ya gitmeden önce devlet yetkililerinin Öcalan'la bir toplantı gerçekleştirdiğini de açıkladı. Öcalan'ın geri çekilme ile ilgili net bir mesaj vermediğini kaydeden Demirtaş, "Bize net bir mesaj ve mektup vermedi. Ama bu konuda bir mektup yazdığını, bununda bir iki gün içerisinde bize ulaşmasını bekliyoruz. dedi.

Öcalan'ın başlattığı bu süreci ilerletmek istediğini ifade eden Demirtaş, "Yaşanan tıkanlığı aşmak için çaba sarf ediyor. Bunun bilinmesi lazım. Süreç tıkandı veya kesintiye uğradı diye bir yaklaşımı da yok. Herkesin Öcalan'a güvenerek süreci ilerletmesi gerekir. Medya ve hükümetin de Öcalan'ın iyi niyetinin görmesi gerekir."

Demirtaş, Akil İnsanlar Komisyonu ile ilgili olarak ta bazı isimlerin kendileri için rahatsız edici olabileceğini, ancak oradaki insanların toplumdaki bir karşılığının olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti. Akil İnsanlar Komisyonun farklı kesimlerde oluşmasında fayda olduğunu söyleyen Demirtaş, "Komisyon üyelerinden bazıları içimize sinmedi, ama çalışmasına engel olmayacağız. Biz komisyonun rollerini eleştirilerimizle ve görüşlerimizle güçlendireceğiz."şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş'tan Öcalan açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN