Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zonguldak'tan Zap'a kadar 150 gün rotası

PKK 'lıların sınır dışına çıkışında en uzun ayağı Karadeniz'den başlayıp Dersim'e uzanan hat oluşturacak. Çekilme 1 Haziran'da başlayıp kasım sonunda bitecek

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Çözüm sürecinin en önemli ayaklarından biri olan yurtiçindeki teröristlerin sınır dışına çekilme takviminin en uzun süreli ayağı Karadeniz'den başlayan ve Tunceli bölgesini de içine alan Dersim sahası olacak. Diğer 5 bölgede teröristler bir hafta ile 90 gün arasında sınırın dışına çıkacakken Karadeniz'de bu süre 150 günü bulacak. İşte SABAH'ın ulaştığı bilgelere göre o 150 günlük rota:

* Karadeniz-Tunceli hattı: (150 gün 350 terörist) Tunceli, Erzincan, Sivas, Elazığ, Doğu ve Batı Karadeniz'deki Tokat, Samsun, Sinop, Artvin, Amasya, Giresun, Ordu ve Zonguldak kırsalında yaklaşık 350 PKK'lı bulunuyor. Bu bölgedekiler Erzincan-Refahiye, Sivas Divriği, Kızıldağ, Kop geçidinden Gümüşhane'ye buradan da Zigana Dağlarını takiben Ağrı Tendürek, Aladağlar, Sinek Yaylası'ndan Van Çaldıran ovasına gelip İran-Irak sınır hattındaki Dambat, Piran, Kelereş ve Hakurk'tan Zap kampına ulaşacak. En uzun çekilme dönemini Karadeniz bölgesindekiler yaşayacak. Çekilme 150 günde bitecek.

HAFTANİN'DE TOPLANA CAKLAR

Geri çekilme sırasında kırsaldaki seyyar birlik ve sınır karakolları çevresinden geçiş yapılacağı için olası provokasyonlara karşı geçişler gündüz mola, gece intikal şeklinde olacak. PKK'lılar ilk olarak geçici üs bölgesi olarak kullanılan Uludere ve Silopi ile Irak'ın Zaho kenti arasındaki üçgende yer alan Haftanin bölgesinde toplanacak. Gruplar Haftanin alanındaki Pirbela, Keşan, Perak, Kaşuran, Muzure, Nazdur, Ore, Şeraniş ve Mergeşiş kamplarına dağılacak. Bu kamplar Türkiye sınırına 3 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Hakkâri'den giriş yapanlar ise Çukurca'nın tam karşısındaki Irak toprakları içinde kalan Behdinan sahası içinde bulunan Metina, Zap, Golka ve Duhok yakınlarındaki Gare Dağı'nda toplanacak. Büyük gruplar Zap Vadisi'ndeki Tırvaniş, Rekan, Nerweh, Çemço, Şikefta Birindara, küçük Cilo, Karadağ, Kurejahro, Avaşin, Samura Geçidi alanlarına kaydırılacak. Çekilme takvimi 1 Haziran'da başlayıp Kasım sonuna kadar devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zonguldak'tan Zap'a kadar 150 gün rotası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN