Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti önerisinde "Türk Milleti" ifadesi

Giriş Tarihi: 6.4.2013
Partiler, yeni anayasaya ilişkin son önerilerini Meclis Başkanlığına sundu.
AK Parti bir paragraflık başlangıç yazdı. Burada "Türk Milleti" ifadesi kullanıldı. Öneride en dikkat çeken düzenlemelerden biri "egemenlik" maddesinde oldu. Mevcut Anayasa, "Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasa'nın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır" hükmünü içeriyordu. AK Parti bu maddeyi, "Türk Milleti, egemenliğini seçtiği temsilcileri aracılığıyla ve halkoylaması yoluyla kullanır" şeklinde düzenledi.
CHP'nin başlangıç bölümünde Atatürk'e atıf yapılıp, "Türk Ulusu" ifadesi kullanıldı. CHP dokunulmaz maddelerin korunmasını istedi.
MHP başlangıç bölümünde "Türk Milleti ve bölünmez bütünlük" vurgusu yaparken, ilk üç maddeye dokunulmasına da karşı çıktı.
BDP'nin önerisinde başlangıç kısmı "Biz Türkiye halkı" şeklinde başladı. BDP, "Devletin resmi dili, Türkçedir. Tüm vatandaşların resmi dili öğrenme görevi ve hakkı vardır. Türkiye halkının kullandığı diğer ana diller ikinci resmi dil olarak kullanılabilir" hükmünün anayasada yer almasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti önerisinde "Türk Milleti" ifadesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN