Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kerry ile yoğun gündem

Giriş Tarihi: 6.4.2013
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçtiğimiz günlerde yaptığı ziyaretin ardından ikinci kez Türkiye'ye geliyor. Kerry bugün İstanbul'da olacak, yarın Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelecek. Görüşmelerin gündemine dört başlığın damgasını vurması bekleniyor. Ele alınacak başlıklar şöyle:
Ankara, İsrail ile sağlanan uzlaşının ardından şimdi ABD'nin Ortadoğu barışı için İsrail üzerinde etkin baskı kurmasını istiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yapacağı Gazze ziyareti de bu bağlamda görülüyor. Filistin-İsrail görüşmelerinde somut ilerleme sağlanması halinde Türkiye'nin görüşmelere ev sahipliği yapması da masada. Kerry, Ankara'nın ardından İsrail'e gidecek.
Irak üzerinden İran'ın Esad yönetimine sağladığı silah ve desteğin kesilmesi için Kerry Ankara'ya Bağdat'la işbirliğini artırması telkininde bulunacak.
Ankara artık adada müzakerelere yeniden başlanması veya KKTC'nin de Akdeniz'in doğal kaynaklarından yararlanması için bakısını sürdürüyor. Davutoğlu Rumların çözümden kaçması halinde Kuzey'in de kendi kaynaklarını kullanacağı uyarısında bulunacak.

EUROPOL'E YANIT
Dışişleri Bakanlığı Europol'ün SOCTA 2013 Raporu'ndaki AB'deki eroinin büyük çoğunluğunun Türk organize suç şebekelerince ulaştırıldığı iddialarını yalanlayıp, "Türkiye'nin eroin yakalaması 3-4 kat artmıştır. Rapor yanıltıcı" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kerry ile yoğun gündem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN