Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bazı ayrılıklar var mutlu sonla biter...

Türkiye'nin ilk yapışık ikizleriydi onlar. 6 aylıkken 7 saat süren zorlu bir ameliyatla ayrılmışlardı. Aradan 17 yıl geçti. İki güzel genç kız oldu Aydan ile Nurdan.B edenleri ayrıldı kalpleriyse asla...

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Türkiye'nin ilk siyam ikizleri olarak Hatay'da 17 yıl önce dünyaya gelen ve doğumlarından 6 ay sonra Almanya'da 7 saat süren operasyonla birbirlerinden ayrılan Aydan ve Nurdan Yıldız, ayrılmalarına rağmen hala birbirlerine sımsıkı bağlılar. Onlar hâlâ aynı rüyayı görüyor, aynı soruyu yanlış cevaplıyor ve herhangi bir şarkının orta yerinde aynı anda şarkı söylemeye başlıyorlar. İkizer Samandağ ilçesine bağlı Hancağız köyünde Hasan-Bediha Yıldız çiftinin 4 kız çocuklarından sonra 23 Ağustos 1996'da dünyaya gelmişti. Aynı zamanda Türkiye'nin ilk siyam ikizleri olan bebekler göğüs kafeslerinden yapışık, ortak karaciğer ve bağırsaklara sahipti. Aydan ve Nurdan ismi verilen ikizler doğumdan 6 ay sonra Almanya'da Prof. Dr. Ingolf Cuppik başkanlığındaki 16 doktorun katıldığı operasyonla birbirlerinden ayrıldı.

AYNI SINIF, AYNI SIRA
Onlar şimdi büyüdü ve ikisi de genç kız oldu. Samandağı Bedi Sabuncu Lisesi 1 sınıfta okuyan Aydan ve Nurdan aynı sınıfta oldukları gibi aynı sırayı da paylaşıyorlar. Sınıf arkadaşları hatta birçok öğretmenleri onları çoğu zaman birbirinden ayırt edemiyor. Ameliyatla ayrılmalarına rağmen halen birbirlerine sımsıkı bağlılar.

DERS NOTLARI DA AYNI
İkizler yıllardır ayrı olmalarına karşın birbirlerinin acısını hissettiklerini söylüyorlar. Aydan ve Nurdan, "Birimiz vücudumuzun bir yerinde ağrı hissetsek, aynı acıyı diğerimiz de hissediyoruz. Her şeyimiz aynı. Okuldaki ders notlarımız dahi. Testte aynı soruyu yanlış cevaplayacak kadar biriz. Biz aynı rüyayı bile gördük" dediler. "Biz birbirimize yetiyoruz" diyen kardeşler, "Başkasına gerek duymuyoruz. Hem kardeş, hem arkadaş hem de gönüldaşız. Beden olarak ayrıldık ama ruh ve düşünce olarak aynıyız. Bizim ki en mutlu ayrılık" diyorlar.

HAYALLERİ ÖĞRETMENLİK
İkisi de okuyup, öğretmen olmak istiyorlar. Nurdan Müzik öğretmeni, Aydan ise Edebiyat öğretmeni olmak istiyor. Aydan ve Nurdan kardeşler "Bu meslekleri istiyoruz. Çünkü her ikisinin de evrensel olduğuna, her dilden ve dinden, her coğrafyadakilere verebileceği çok şeyleri var"dediler. Baba Hasan ve anne Bediha Yıldız ise, "Maddi olarak her şeyimizi onların tedavileri uğruna harcadık. Ama dünyalar güzeli böyle çocuklara sahip olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Onlar çok mutlu. Onların mutluluğu bizi de mutlu ediyor. Birbirlerine çok bağlılar"dedi.

AYRILMA HER ZAMAN OLMUYOR
Kahramanmaraş'ta Hatice ve Yunus Tanrıkulu çifti, 25 Aralık 2000'de siyam ikizleri dünyaya getirmişti. Koltuk altı ve karın bölgesinden birbirine yapışık olan Sema ve Ayşe'nin atardamarları birleştiği, sindirim sistemleri, cinsel organları tek ve ayakları da iki tane olduğu için ayrılmamalarına karar verildi.

NEREDEN NEREYE!
Türkiye onları ilk kez Almanya'da yapılan ameliyet öncesi Prof. Dr. Ingolf Cuppik'in kucağında çekilen fotoğrafla tanımıştı. İşte o yapışık ikizler şimdi büyüdü ve alımlı çalımlı iki genç kıza dönüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bazı ayrılıklar var mutlu sonla biter...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN