Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Abluka kalkana kadar davalar devam edecek'

Giriş Tarihi: 9.4.2013

Mavi Marmara gemisinin yolcuları, İsrail'in özrünün önemli ancak yetersiz olduğunu, Gazze'deki abluka kalkıncaya kadar davaların süreceğini açıkladı

Gazze'ye 2009'da insani yardım götürürken İsrail'in saldırdığı Mavi Marmara gemisindeki "Özgürlük Filosu" yolcuları, suçlular cezalarını bulana kadar davanın süreceğini belirterek "Bizler davamızdan vazgeçmeyeceğiz"dedi. Özgürlük Filosu yolcularından Alim Yazıcı, Musa Coaş, Ahmet Varol, Mustafa Tuna, Şerif Niziplioğlu ve Zeliha Sertkaya, Mavi Marmara gemisinde dün bir toplantı düzenledi. Grup, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan özür dilemesini ve tazminatları ödeyeceğini açıklamasının ardından oluşan "Tazminatlar alınırsa davalar geri çekilmeli" ve "Tazminatlarınızı alın konuyu kapatın" yaklaşımlarını değerlendirdi.

'AİLELERDEN ÖZÜR DİLENSİN'
Varol, "İsrail'in suçunu kabul etmesinin siyasi ve diplomatik açıdan önemli bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu özür ve tazminat bizim için yetmez, İsrail'in baskın yaparak öldürdüğü 9 şehidin ailelerinden tek tek özür dilemesi gerekir. Gazze'ye uygulanan ablukanın tamamen kalkmasını istiyoruz. Ödenecek tazminatlar karşılığında bu davalardan vazgeçmemiz yaklaşımını kabul edilir bulmuyoruz" dedi. Sertkaya ise bu özrü oyunun bir parçası olarak gördüğünü söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Abluka kalkana kadar davalar devam edecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN