Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'63 kişide var olan yürek sizde yok'

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Çözüm sürecine destek vermeyen CHP ve MHP liderlerinin tarihe kara leke olarak geçeceğini söyleyen Erdoğan, Akil İnsanlara yönelik eleştirileri için de 2 lidere "Onlardaki yürek sizde yok" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Akil İnsanlar Heyeti'ni eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, "63 kişide var olan yürek sizde mevcut değil" dedi. Erdoğan, 2 liderin çözüm sürecine yönelik negatif yaklaşımları nedeniyle de tarihe kara leke olarak yazılacaklarını savundu. Erdoğan'ın Grupta verdiği mesajlar şöyle oldu:
(Akil insanlar) 63 kişi 9'arlı gruplar halinde Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde kamuoyunun algısını yönetmek, zihinlerdeki soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapacak. 2 aylık sürede gruplar raporlarını hazırlayacak. Fakat biz 1 ay sonra bir araya gelecek, süreci değerlendireceğiz. Bazıları, "Akil İnsanlar" ifadesinin yanlış olduğunu söylüyor. Nedir; 'akil dediğin zaman bu yiyiciler' olur. Türkçe'de oturmuş bir kelime var. Arapça gramer imtihanına mı tabi tutacağız? Baştaki a 'ayındır', ortadaki 'kaf'tır. Bunları mı söyleyeceğiz? Böyle bir gaflet olur mu?

KENARDAN İZLEYENLER

Ne Devlet Bahçeli'nin ne de onun muavini Kemal Kılıçdaroğlu'nun o 63 ismin aklını, samimiyetini sorgulayacak kalitesi, birikimi, kalibresi yok. Tam tersine 63 kişide var olan yürek, cesaret ne Devlet Bahçeli'de ne de Kemal Kılıçdaroğlu'nda mevcut değil. Bahçeli ile Kılıçdaroğlu, süreci kenardan izlemeyi, çelme takmayı tercih ederken, o insanlar sürecin içinde olmayı, taşın altına ellerini koymayı, o taşı birlikte kaldırmayı tercih ettiler.
CHP Genel Başkanı, haftalardır bu çözüm sürecinin nasılını sorgulayarak, bu konuda korku senaryoları üreterek, sadece sürece engel olmanın mücadelesini veriyor. Yöntemi sorgulamak art niyetlilik, gönülsüzlük göstergesidir. Türkiye'yi huzura kavuşturmak için çırpındığımız bu süreçte, kenarda durup sürekli zihinleri bulandırmak da insani değil, vicdani değil.
Çözümü engelleme sürecinde MHP Genel Başkanı kabalığıyla (Kılıçdaroğlu'nun) önüne geçti. MHP, kaba muhalefet; CHP de muhayyil muhalefet konumuna terfi ettiler. Bahçeli çözüm sürecinde son derece öfkeli. Allah korusun bu gerilimle kayışın kopması, contaların yanması, motorun su kaynatması durumunda ciddi şekilde üzülürüz. Siyasette ortaya zaten hiçbir başarı koyamadı, daha fazla gerilmeden emekliye ayrılmasını tavsiye ediyoruz. Bu iki genel başkanı tarih affetmeyecek. Terör bittiğinde, bu ülke huzura kavuştuğunda tarih bu iki genel başkanı, terör bitmesin diye çırpındıkları için kara bir leke olarak kaydedecek.

'SİLİVRİ'DE YARGIYA SALDIRILDI'
Başbakan Erdoğan, Silivri'deki önceki gün yaşanan olayları bağımsız yargıya yönelik bu saldırı olarak niteleyerek, kınadı. Erdoğan bu konuda şunları söyledi: "CHP, marjinal bir partinin kuyruğuna takılıp, Silivri'de mahkemenin önünü savaş alanına çevirmeye çalıştı. İçeride duruşma devam ederken dışarıda CHP milletvekillerinin tahrikleriyle ortaya çıkan saldırılar, CHP'nin yargıya ne ölçüde saygısı olduğunu ortaya koydu. Bu nasıl milletvekilliği? Milletin vekaletinde anarşi çıkarmak, terör estirmek hele hele yargının olduğu o fiziki mekanları terörize etmek gibi bir yetki asla yoktur. Anayasanın, TCK'nın amir hükümleri ortadadır. Yargı gereğini yapacaktır. Ondan sonra biz de gereğini yaparız. Cumhuriyet tarihinde belki de ilk kez bağımsız yargı, duruşma sırasında saldırıya uğramıştır. Danıştay saldırısıyla yüksek yargıya saldıranların yargılandığı bir mahkeme, bu sefer de CHP'liler tarafından saldırıya maruz kalmıştır. Bağımsız yargıya yönelik bu saldırıyı şiddetle kınadığımızı ifade ediyorum."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'63 kişide var olan yürek sizde yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN