İmralı'ya bir 'şartlı' bir 'şartsız' destek

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Öcalan'a yanıtı Ankara'ya teslim edilen Kandil, küçük gruplar halinde çekilmeye hazırlanırken, silahların bırakılması için anayasal güvence istiyor

İmralı'nın sınır dışına çekilme çağrısıyla Kandil'e gönderdiği mektuba kapalı zarfta gelen yanıt Ankara'ya ulaştı. PKK yönetimi, Abdullah Öcalan'ın barış iradesinin arkasında olduğunu bildirdi ancak çekilme konusundaki şartlarını da sıraladı.

5. HEYET GİDEBİLİR
Öcalan'ın PKK'lı yetkililere yazdığı ikinci mektubu Kandil'e ulaştıran BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Sırrı Süreyya Önder cevabı alarak Diyarbakır'a döndü ve mektubu dün Adalet Bakanlığı'na iletti. Demirtaş, "Kandil'in cevabını aldık. İçeriğini bilmiyoruz" dedi. Demirtaş, Öcalan ile sözlü tartışma yürütmek için 5. Heyetin de İmralı'ya gidebileceğini söyledi. Öcalan'ın bu hafta "geri çekilin" çağrısı yapması bekleniyor. PKK yönetiminin ise geri çekilme emrini Türkiye'deki 2 bin silahlı örgüt üyesinin tümüne yapılmayacağı, Ankara'nın adımlarına paralel olarak küçük gruplar halinde geri çekileceği belirtiliyor. İlk adımın ise gelecek haftadan itibaren atılması bekleniyor.

ANAYASAL GÜVENCE

Kandil, Öcalan'ın 3 aşamalı planının arkasında dururken, silah bırakmanın sürecin son aşaması normalleşme döneminde tartışılmasını istiyor. BDP heyeti ile görüşen Karayılan, "Silah bırakıp çekilmek imkânsız. Silah bırakma son aşama. PKK'nın Türkiye'den çekilecek 2 binden fazla militanı Irak'taki 6 bine yakın militanla bir araya gelecek. İkinci aşamada Türkiye'de yaşayan tüm etnik gruplar ve konuşulan diller anayasada güvence altına alınmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı'ya bir 'şartlı' bir 'şartsız' destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN