Miras kavgası tarihi eserlere uzandı

Giriş Tarihi: 10.4.2013 10:25

Ünlü işadamı SalihTatlıcı’nın ikinci evliliğinden oğlu Uğur Tatlıcı’nın otelindeki tescilli tarihi yapılara, Antalya Müzesi tarafından el konulmak üzere ölçüleri alınıyor.

Göksel YAPAR/Antalya

Ünlü işadamı Salih Tatlıcı'nın ikinci evliliğinden oğlu Uğur Tatlıcı'nın otelindeki tescilli kültür varlığı ev süslemelerine, Antalya Müzesi tarafından el konulmak üzere ölçümleri alınmaya başladı. İşadamı Tatlıcı'nın ölümüyle ilk evliliğinden olan Ali, Ahmet ve Mehmet Tatlıcı kardeşler ile üvey kardeş Uğur Tatlıcı arasında miras kavgası devam ediyor. İşadamı Tatlıcı'nın paha biçilemeyen koleksiyonu konusundaki anlaşmazlığın ardından Uğur Tatlıcı, Kanuni ve III. Selim'in fermanlarının da yer aldığı koleksiyonu saklayıp 'çalındı süsü' vermekle suçlanmıştı. Polis, Uğur Tatlıcı'ya ait şirkete baskın yapmış, eserlerin büyük bölümü bulunmuş ve müzeye kaldırılmıştı.


MÜZE EL KOYUYOR

Uğur Tatlıcı'ya ait olan ve geçen yıl yapılan tadilatla A'den Z'ye yenilenen Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı Kadriyeköy'deki Crystal Tat Beach Resort Hotel'in bir odasındaki kültür varlıklarına, Antalya Arkeoloji Müzesi'ne teslim edilmesi kararı çıktı. Kardeşlerin mahkemeye başvurması sonucu bir otel odasını süsleyen ahşap yapılara el konulması istenmişti. Uğur Tatlıcı'nın mahkemeye itirazı sonucu değiştirmeyip yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bunun üzerine Antalya Arkeoloji Müzesi arkeologları, odadaki eski eşyaları fotoğrafladı. U şeklindeki odadaki tarihi önemi olan eşyaların kaç parçadan oluştuğu ve nasıl zarar verilmeden yerinden çıkartılacağı hesaplanma aşamasına gelindi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Miras kavgası tarihi eserlere uzandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN