Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Ne kadar ekmek, o kadar köfte"

Giriş Tarihi: 11.4.2013 19:20
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, vizesiz Avrupa sürecinde Türkiye'nin "Ne kadar ekmek, o kadar köfte" yaklaşımıyla hareket ettiğini söyledi.

AA ve TRT'ye konuşan Bağış, Türk vatandaşı Leyla Ecem Demirkan'ın Almanya'ya yaptığı vize başvurusunun reddedilmesiyle ilgili Avrupa Adalet Divanı'nda görülen davada, raportörün Türk vatandaşlarının turist olarak vizesiz seyahat edemeyecekleri tavsiyesinde bulunmasını son derece yanlış bulduğunu belirtti.

Avrupa Adalet Divanı'nın Demirkan davasında, hakkaniyet içinde doğru bir karar vereceğine olan inancını dile getiren Bağış, "Türk turistinin Avrupa'ya hiçbir zararı olmaz, tam tersine yararı olur. Bugün Avrupa'nın içinden geçmekte olduğu ekonomik krizde Türk turisti aslında AB için bir merhemdir, onların kanayan yarasını saracak bir sargıdır" dedi.

Bağış, AB'nin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejiminin "son derece mantıksız, haksız ve hukuksuz olduğunu" vurgularken, "Avrupa'nın eninde sonunda, artık bir işkenceye dönüşmeye başlayan bu vize rejimine karşı gerekli adımları atarak diğer aday ülkelerin vatandaşlarına yaptığı gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz dolaşım hakkını tanımasının vakti gelmiştir" ifadesini kullandı.

Bunun için üye ülkelerin AB Komisyonu'na Türkiye ile vize serbestisi görüşmelerine başlama yetkisinin önemli bir adım olduğunu ve bu süreçte Türkiye'ye verilecek yol haritası üzerinde görüşmelerin devam ettiğini belirten Bağış, Türkiye'nin kendisine sunulan taslakla ilgili AB tarafına ilettiği görüşlerine önem atfedilmesini istedi.

Bağış, Türkiye'nin kendisini rahat hissedeceği bir yol haritasının belirlenmesi karşılığında AB tarafının beklediği geri kabul anlaşmasının "adıma adım" yaklaşımıyla imzalanacağını kaydetti.

Başmüzakereci Bağış, AB'nin vize muafiyeti sürecinde zaman kazanmaya çalışması ya da geri adım atma ihtimalinin sorulması üzerine, "Öyle bir şey olursa kendi kayıpları olur. Çünkü AB'nin de Türkiye'den beklentileri var. Bugün Türkiye üzerinden AB'ye gittiğini iddia ettikleri yasadışı göçü engellemek için Türkiye'nin atması gereken adımlar var. Avrupa vize muafiyeti konusunda ne kadar hızlı adım atarsa Türkiye de o kadar hızlı adım atar. Anadolu tabiriyle, 'ne kadar ekmek, o kadar köfte' diyoruz. Kararlarını ona göre belirlesinler" şeklinde konuştu.
AB'nin Türkiye'ye uyguladığı vize rejiminin sürdürülebilir olmadığını belirten Bağış, "Bugün Rusya, Japonya, Meksika, Brezilya gibi ülkeler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizeleri kaldırdılarsa bunu kara kaşımız, kara gözümüze kaldırmadılar. Türk turistinin oralarda para harcadığını, Türk yatırımcısının oralarda istihdam yarattığını, Türk öğrencilerin onların eğitim hayatını güçlendirdiğini fark ettikleri için vizeleri kaldırdılar" diye
konuştu.


Bağış, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 3 bin dolar düzeyindeyken vize muafiyeti konusu açıldığında gülenlerin, gelir 11 bin dolara çıkınca 'kolaylıklar sağlayalım' demeye başladığını ve bu rakamın 20 bin dolara çıkması halinde Türkiye istemese bile AB'nin vizeleri kaldırmak zorunda kalacağını anlattı.

Türkiye'nin AB üyelik sürecinde yeni bir döneme girildiğini belirten Bağış, "(Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas) Sarkozy'nin kendi halkı tarafından balık tutmaya yollanmasından sonra Avrupa'daki liderler şunu gördüler: Türkiye'yi destekleyen siyasiler kazanıyor" dedi.
Lüksemburg'da sabah saatlerinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn'la görüşen Bağış, Maliye Bakanı Luc Frieden, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Etienne Schneider ile de bir araya geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ne kadar ekmek, o kadar köfte"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN