Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül'den 'dengeli güç' uyarısı

Polis Teşkilatı'nın 168'inci Kuruluş Yıldönümü kutlamalarına katılan Cumhurbaşkanı Gül polislere "Toplumsal olaylarda güç kullanmak zorunda kaldığınızda, profesyonelce davranın" dedi

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, polislere "aşırı güç kullanmayın" uyarısında bulundu. Polis Teşkilatı'nın 168'inci Kuruluş Yıldönümü kutlamalarına katılan Cumhurbaşkanı Gül, profesyonel güç kullanımına dikkat çekti. Gül, "Çok hassas bir göreviniz var. Özellikle toplumsal olaylarda güç kullanmak zorunda kaldığınızda, bu gücü akıllıca ve yerinde kullanın. Bu, profesyonelliğin gereğidir. İllegal örgütler toplumsal olayları ve polise karşı direnişi daima kendileri için bir eğitim aracı olarak görürler. Onun için onların bu oyunlarına düşmeyecek şekilde güç kullanmak profesyonelliğin de bir gereğidir" diye konuştu. Polis gücü kullanımında insan hakları ihlallerinin minimum düzeye indiğini vurgulayan Gül, artık karakollarda da kameralar olduğunu belirterek "Bu şeffaflık kadar özgüvenin de bir işaretidir. Bu tarz uygulamalar ancak demokratik ülkelerde olur" dedi. Devleti dışarıdaki tehditlere karşı ordunun koruduğunu hatırlatan Gül, ülke içinde toplumsal huzurun sağlanmasında polisin görevli olduğuna dikkat çekti. Gül, polis teşkilatının teknolojideki yenilikleri de çok yakından takip ettiğini, bunun da emniyetin başarılarında etkili olduğunu söyledi.

ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ATO Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlene törende konuşan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Emniyet Teşkilatı'nın 255 bin kadrosuyla vatandaş memnuniyeti, şeffaflık ve hesap verilebilirlik, denetime açıklık gibi çağdaş değerler çerçevesinde görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını söyledi. Polisin görevini yerine getirirken özgürlük ve güvenlik arasındaki hassas dengeyi gözettiğini ifade eden Güler, "Bugün Türk Polis Teşkilatı hukuka bağlı, insan haklarına saygılı, aynı zamanda birey ve hak özgürlüklerinin teminatıdır" dedi.

TÖRENDE 80'LER NOSTALJİSİ
Polis teşkilatına ilişkin tanıtım filmlerinin gösterildiği programda, TRT'de yayınlanan "Seksenler" dizisinden Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıl dönümüyle ilgili bir bölümün de gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından Onur Dilber, Hacı Ali Konuk, Yasin Kaya sahneye çıktı. Bekçi Bekir karakterini canlandıran Hacı Ali Konuk, plaketini alırken "Diziyi Cumhurbaşkanımız da severek izliyormuş, haberini aldık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül'den 'dengeli güç' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN