Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Azmettiricilere de ceza verilsin' talebi

Ergenekon davası sanıkları mütalaanın reddini istedi. Danıştay avukatı, savcının beraat istediği Danıştay saldırısının 2 sanığına ceza verilmesi gerektiğini söyledi

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de dün görülen, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon davasında son savunmalarını yapmaları istenen sanıklar süre talep etti. Tutuklu sanıklar esas hakkındaki mütalaanın savcılığa iade edilmesini istedi. Davada tanık olarak dinlenen eski PKK yöneticisi Şemdin Sakık'ın 4 Nisan'da mahkemeye dilekçe gönderdiğini aktaran Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, bu dilekçede PKK itirafçısı Adil Timurtaş'la ilgili ifadeler olduğunu kaydetti. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel mütalaadaki istemlerini aynen tekrarladıklarını ifade etti. Danıştay avukatı Perihan Özcan, mütalaada beraati istenen Salih Kurter ve Süleyman Esen'in Danıştay saldırısının azmettiricisi olduğunu düşündüklerini belirterek bu sanıkların da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

ATASAGUN'A İZİN ÇIKMAMIŞ

Eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un tanık olarak dinlenmesi için mahkemenin MİT'e yazı yazdığı, ancak MİT'ten izin çıkmadığı ortaya çıktı. Bazı sanık savunmalarında şu ifadeler yer aldı:
Emekli Albay Dursun Çiçek, iddianamede örgüt üyeliği ile suçlandığını ancak mütalaada örgüt yöneticiliğinden cezalandırılmasının istendiğini belirtti.
Danıştay saldırısı sanığı Erhan Timuroğlu: "Mütalaayı reddediyorum. Ben anayasayı bilmiyorum ki değiştirmekle suçlanayım."
CHP Milletvekili Mustafa Balbay: "Bu mütalaa Danıştay katillerine beraat, milletvekili, asker, polis ve gazetecilere ağırlaştırılmış müebbet isteyen bir mütaaladır."
CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal: "Zaman ve insan hayatının geri dönüşü yoktur. Kanuni döneminde bir ay süren yargılama zulüm kabul edilirdi. Duruşma bugüne ertelendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Azmettiricilere de ceza verilsin' talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN