Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlçe nüfusuna ulaştılar

Giriş Tarihi: 12.4.2013 11:26

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle evlerini terk ederek güvenli gördükleri Türkiye sınırı yakınında kurulan çadırlara sığınan Suriyeli sayısı, 9 kilometre uzaklıktaki Reyhanlı ilçe merkezi nüfusunun üçte birini aşarak 25 bini geçti.

Suriye'de üçüncü yılına giren olaylar nedeniyle evlerini terk ederek güvenli bölge olduğu için İdlib kentine bağlı Atme kasabası yakınında Türkiye sınırında kurulan çadır kente gelen ailelerin sayısı sürekli artıyor. 2 ay önce 17 bine yakın Suriyelinin bulunduğu, şimdi 25 binden fazla kişiye ev sahipliği yapan çadır kent, çatışmalardan kaçan yeni ailelere de kucak açıyor.

Sınıra 9 kilometre uzaklıktaki Hatay'ın Reyhanlı ilçesi kent merkezi nüfusunun üçte birine yaklaşan çadır kent, buradan rahatlıkla görülebilen Reyhanlı'ya bağlı Bükülmez köyünün nüfusunu da 32'ye katladı.

Suyun tankerlerle taşındığı, elektriği olmayan çadır kentte barınan her yaştan Suriyeli, gıda, ısınma, temizlik ve sağlık gibi sorunlarla mücadeleyi sabırla sürdürüyor.

Türk Kızılayı tarafından günlük kumaya, ekmek ve su ile belirli aralıklarla un, giysi ve tıbbi malzeme yardımı yapılan çadır kent sakinleri, olayların sona ermesi ve evlerine dönmenin hayaliyle günlerini geçirirken, geride bıraktıklarını nasıl bulabileceklerini ise tahmin edemiyor. Türkiye tarafından gönderilen gıda, su, giysi ve çeşitli yardımlar tel örgülerin arkasındaki Suriyelilere ulaştırılıyor. Yardımları sabırsızlıkla bekleyen Suriyeliler, dağıtılan malzemeleri buruk bir mutlulukla çadırlara taşıyor.

Bulabildikleri malzemelerle yemek yapan, taşıma suyla aile mensuplarının birkaç parçadan oluşan giysilerini yıkayarak annelik görevlerini yerine getirmeye çalışan kadınlar ile çocuklar bu ağır koşulların altında adeta eziliyor.

Elektrik ve suyun olmadığı, salgın hastalıkların baş gösterdiği çadır kentin sakinleri, hijyen koşullarından çok uzakta yaşam sürüyor.

EN ACİL İHTİYAÇLARI MAMA, SÜT VE KADIN PEDİ

AA muhabirine konuşan kamp sorumlusu Muhammed Abu Abullah, Suriye'deki diğer çadır kentlerde olduğu gibi Atme çadır kentindeki insanlık dramının son bulması için dua ettiklerini söyledi.

Ülkelerinin güzel günlere kavuşması dileğinde bulunan Abdullah, "Esed güçleri ve muhalifler arasındaki çatışmaların sürmesi nedeniyle Atme kasabası ve eski Bab-el Hava Sınır Kapısı arasında kalan bazı alanlarda da çadırlar kurulmaya başlandı. Sınırdakilerin birçok sıkıntısı var. Türkiye'ye bize sağladığı yardımlar için çok teşekkür ederiz. Ancak şu sıralar en acil ihtiyaçları mama, süt, çocuk bezi ve kadın pedi oluşturuyor. Bu tür yardımların artmasını umut ediyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlçe nüfusuna ulaştılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN