Mesajla destek arttı

Giriş Tarihi: 12.4.2013

Andy-Ar'ın araştırmasına göre Diyarbakır'da okunan Öcalan'ın mesajı çözüm sürecine desteği artırdı. Mesajın olumlu katkı yaptığını düşünenlerin oranı yüzde 44.7 oldu

Andy-Ar araştırma şirketinin 21 ilde 3 bin 473 kişiyle yaptığı ankete göre halkın çözüm sürecine desteği yüzde 60'a yaklaştı. Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında okunan Öcalan'ın mesajının içeriğinin sürece desteği artırdığı ifade edildi. Yüz yüze görüşme yöntemiyle 4-10 Nisan tarihleri arasında 21 ilde 3 bin 473 kişiyle yapılan anketin sonuçları açıklandı. Ankette, çözüm süreciyle ilgili sonuçlar dikkat çekti. Buna göre başlangıçta yüzde 25'lerde olan çözümü 'destekliyorum' diyenlerin oranı yüzde 49.5, 'kısmen destekliyorum' diyenlerin oranı yüzde 8.3'e çıktı. Süreci desteklemediğini söyleyenler ise yüzde 30.6'da kaldı. Araştırmaya göre Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında okunan Öcalan'ın mektubunun içeriğinin çözüm sürecine olumlu katkı sağladığını düşünenlerin yüzde 29.2 olan oranı, 'kısmen katkıda bulunmuştur' diyenlerle birlikte yüzde 44.7 oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 46.1'inin akil insanların ne yapacağı konusunda fikrinin olmadığı ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 21.3'ünün heyetin sürece faydalı olacağını, yüzde 32.6'sının ise fayda sağlamayacağını düşündüğü kaydedildi.

SEÇİM OLSA

Ankete katılanlara yöneltilen 'bu Pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?' sorusunun cevabı ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra şöyle karşılık buldu: AK Parti: 49.7, CHP:23.9, MHP:15.1, BDP: 6.8, Diğer: 4.5 İsrail Başbakanı Netenyahu'nun Başbakan Erdoğan'ı arayarak özür dilemesi ve Türkiye ile İsrail'in dış ilişkilerinin normale dönme beklentisi ile ilgili sorulara göre de Türkiye halkının olumsuz görüşlerinin değiştirmediği ifade edildi. Dış ilişkilerin artık normale dönmesine destek verenlerin oranı yüzde 13.3'te kalırken, normale dönmemeli diyenlerin oranı ise yüzde 42.8, fikir beyan etmeyenlerin oranı ise yüzde 43.9 oldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesajla destek arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN