Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP'den komisyonda 'eşit üyeyle temsil' atağı!

Giriş Tarihi: 13.4.2013
BDP, Meclis'te kurulan "Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu"nda daha fazla söz sahibi olabilmek için kolları sıvadı ve eşit sayıda üyeyle temsil için kulislere başladı. Çözüm Komisyonu'na ilişkinbeklentilerini SABAH'a değerlendiren BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, TBMM İçtüzüğü'ne göre Komisyon'da 1 üye hakları olduğunu belirterek, "CHP ve MHP üye vermeyecek. Üye sayısının eşit olması gerekiyor. Komisyonda AK Parti ile birlikte çalışacağız. Eşit sayı ya da yüzdelik oran da konulabilir" dedi. Buldan, hem Komisyon hem de Akil İnsanlar heyetinin üç aşamalı çözüm planında normalleşme sürecine kadar işlevsel olması gerektiğini belirterek, "Herhangi bir tıkanıklık yaşandığında devreye girebilmeli. İkinci aşamada yasal, anayasal süreçte devrede olması" diye konuştu.

İMRALI İÇİN HABER BEKLENİYOR
BDP'nin Kandil mektubunu Adalet Bakanlığı'na vermesinin ardından hükümet hızlı bir değerlendirme yaptı. Mektubu alan Öcalan'ın, Kandil'in çekilmeye dönük MİT heyeti ile görüşmesi bekleniyor. Buldan, İmralı ziyareti için bakanlıktan haber beklediklerini söyledi.

TÜSİAD'DAN BDP'YE ZİYARET
TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz başkanlığındaki yeni yönetim, BDP'yi Meclis'te ziyaret etti. TBMM'de gerçekleşen ziyarette, heyeti BDP lideri Selahattin Demirtaş ile grup başkanvelleri İdris Baluken ve Pervin Buldan karşıladı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrasında TÜSİAD Başkanı Yılmaz, yeni anayasa ve çözüm süreciyle ilgili olarak "Bu iki süreç Türkiye'nin şansıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP'den komisyonda 'eşit üyeyle temsil' atağı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN