Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahmur'un geleceği için BM ile diplomasi

Giriş Tarihi: 14.4.2013

K.Irak'taki Mahmur kampının geleceği için BM ile görüşmelere başlandı. Hedef kampın boşaltılması. Türkiye'den çekilecek PKK'lıların silahsız olarak barınması da gündemde

Çözüm süreci çerçevesinde yapılan görüşmelere paralel olarak Ankara, Kuzey Irak'ta yer alan Mahmur kampının geleceği ve çözüm sürecindeki misyonu için Birleşmiş Milletler ile temasa geçti. Kaynaklar Dışişleri Bakanlığı ile BM yetkilileri arasında konuya ilişkin fikir alış verişinin başladığını belirtti. Kampta Türkiye'den çekilecek PKK'lıların silahsız olarak barınması da ihtimaller arasında yer alıyor. Ancak görüşmelerin nihai amacının kampın boşaltılması ve kapatılması olduğu belirtiliyor. 16 bin kişinin bulunduğu kamp kağıt üstünde BM'ye bağlı. Ancak kampta ne bir BM bayrağı ne de tek bir BM görevlisinin bulunmadığı belirtiliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kampta "terörist yetiştirildiği"ni belirterek "Şu anda dağın kuluçkası şeklinde. BM ile görüşmek durumundayız. Terörle mücadele diyoruz ama buralardan terörist yetişiyor. Bunun üzerinde tabiî ki durmamız lazım" demişti.

7 YIL ÖNCE KAPANACAKTI

2006'da BM ile görüşmeler yapılarak anlaşma noktasına gelinmiş, ancak kampta kalanların vatandaşlık, askerlik, iş güvenliği ve Türkiye'ye dönme konusunda isteksizlik gibi çeşitli sorunları nedeniyle süreç kesilmişti. Ankara, kampın kapatılması ve kampla ilgili yeni sürecin kesilmemesi konusunda hassas. Bu yüzden kamptakilerin Türkiye'ye dönmesi halinde birçok konuda kolaylık sağlamayı hedefliyor. Kamp, 2009'daki süreçte de gündeme gelmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahmur'un geleceği için BM ile diplomasi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN