Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP, PKK'nın çekilme tarihini açıkladı

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, PKK'nın Türkiye dışına çıkmasına ilişkin "Çekilme bir kaç güne başlar" dedi.

Giriş Tarihi: 15.4.2013 15:02 Güncelleme Tarihi: 15.4.2013 15:33
TBMM'de bir basın toplantısı yapan Baluken, partisinin hazırladığı koruculuğun kaldırılması ve kadrolarının lav edilmesine ilişkin kanun tekliflerini anlattı. Koruculuk sisteminin şiddeti ve çözümsüzlüğü arttırmaktan başka bir işe yaramadığını belirterek, "Devlet yetkilileri ile sayın Öcalan arasında başlayan görüşmelerin yürütüldüğü bu süreçte bölgede huzur ve barışın önünde bir engel olarak gördüğümüz gönüllü ve geçici koruculuk kadrolarının kaldırılmasını teklif ediyoruz" dedi.

İlk olarak 27 Kasım 1985 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren koruculuk sisteminin halen 71 bin 907 personeli kapsadığını belirten Baluken, "80 binin üzerinde bu küçük ordu, bölgede barışı tehdit etmektedir. Bölgenin huzuru için zaman zaman pek çok suça karıştığını belirttiğimiz bu kadronun tamamen lav edilmesi gerekiyor" diyerek kanun tasarısında geçiş süreci içinde 3 ay öngördüklerini ifade etti.

Koruculuk sistemine dahil olanlar arasında yapılan incelemede çoğunluğun işsizlik, açlık gibi gerekçelerle tercih ettiğini de vurgulayan Baluken, "Bu insanların da ekonomik ve sosyal sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Hükümet buna ilişkin projeler üretmek zorundadır" dedi. Bazılarının ise özel imtiyazlar elde etmek için koruculuk sistemine girdiğini ve çoğunlukla suça karıştıklarını da belirten Baluken,"Teklifte sistemin lav edilmesinin ardından 3 aylık süreçte korucular sağlık da dahil olmak üzere tüm haklarından yararlanabilecekler. Çözüme ve barışa katkı sağlamak amacıyla özellikle bu süreçte koruculuk sisteminin kaldırılması gerekmektedir" dedi.

Bir soru üzerine korucularında, PKK'lıların da çözüm sürecinin ardından bir kan davası yaşanmasından endişe duyduğunu ifade eden Baluken, "Devlet böyle şeylerin olmaması için tedbirler almakla mükelleftir" dedi. Bu arada PKK'nın eylemsizlik sürecinin ardından yapılan görüşmelerin ardından 5. heyetin de İmralı'dan döndüğünü hatırlatan Baluken, "Arkadaşlarımız hafta sonu görüştüler. Ancak halen İstanbul'dalar Ankara'ya geldiklerinde detaylı bilgi sahibi olacağız. Ancak Öcalan, çözüm sürecine ilişkin kararlı iradesi tekrar ortaya koymuştur. Birkaç güne çekilme sürecinin başlar. Silahsızlanmaya doğru gidecek somut adımlar atılacağını görüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP, PKK'nın çekilme tarihini açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN