Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askeri casusluk davasında ikinci gün

İzmir'de dün başlayan Askeri Casusluk Davasında ikinci gün sakin başladı.

Giriş Tarihi: 17.4.2013 10:40 Güncelleme Tarihi: 17.4.2013 15:53
79'u tutuklu toplam 357 sanığın, "gizli bilgi ve belge bulundurma" suçlamasıyla yargılandığı askeri casusluk davasına, kimlik tespitinin ardından iddianamenin okunması ile devam edilecek.

12. Ağır Cezada görülmeye başlanan dava dün 1 saat 15 dakika gecikmeyle başlamıştı. Duruşma salonuna girişlerde kısa bir süre Avukatlar ile Adliye görevlileri arasında gerginlik yaşandı. Ayrıca giriş noktasındaki X Ray cihazını da Avukatlar tepki gösterdi. İçeride dün bu olaylar yaşanırken, Adliye Sarayı dışında ise, Türkiye Gençlik Birliği ve İşçi Partililerden oluşan yaklaşık bin kişilik bir grup 'Atatürk'ün askerleriyiz' sloganları ile protesto gösterisi yaptı.

İDDİANAME, TRT SPİKERLERİ TARAFINDAN KALDIĞI YERDEN OKUNMAYA DEVAM EDİYOR

İzmir Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Gizli belge ve bilgi bulundurma' davasının ilk duruşması, iddianamenin kaldığı yerden okunmasıyla başladı. İzmir Adliyesi'nde saat 09.18 itibariyle, bin 937 sayfalık iddianamenin TRT spikerleri tarafından kaldığı yerden okunmaya geçilmesinden önce, sanık avukatları mahkemeye taleplerini iletti. Sanık avukatlarının, iddianamenin kapalı oturumda okunması talebine savcının mütalaasında reddi yönünde karar verilmesi isteğini değerlendiren mahkeme heyeti, söz konusu talebi reddetti.

Mahkeme Başkanı Atilla Rahman, yargılamanın son gününde kara vermek durumunda olduklarını, 25-26 Nisan tarihleri arasında sanık avukatlarının talepleri hususunda söz hakkı tanıyacağını belirtti.

NARİN KORKMAZ'IN TUTANAKLARA GEÇEN GÖRÜŞMELERİ OKUNDU

İzmir'de, 49'u muvazzaf asker 79'u tutuklu toplam 357 sanığın, "Gizli bilgi ve belge bulundurma" iddiasıyla yargılandığı davanın ikinci gününde, iddianame okunmaya devam etti. 'Askeri casusluk' operasyonunun iki numaralı tutuklu sanıklarından Narin Korkmaz'ın tutanaklara geçen görüşmeleri ve yazışmaları, iddianamede okundu.

TRT spikerleri tarafından okunmasına devam edilen iddianamede tutuklu sanıklardan Narin Korkmaz'ın Denizli, Ankara ve İzmir'de askeri personelle ve iddianamede adı geçen diğer sanıklarla yaptığı telefon, msn ve sosyal paylaşım sitesi üzerinde yaptığı görüşmelerin, tutanaklara yansıyan kısımları okundu. Çoğunluğunu müstehcen kelimelerin oluşturduğu görüşmelerin spikerler tarafından açıkça okunması sırasında, duruşma salonu içerisinde bulunanlarca tebessümle karşılandığı gözlemlendi. Ayrıca Korkmaz'ın resmi olarak askeri okul geçmişinin bulunmamasına rağmen sosyal paylaşım sitesindeki hesabında askeri üniforma ile çektirdiği fotoğrafının bulunduğu ve askeri diyaloglara hakim olduğu belirtildi. Üniversitede Fransız Dili ve Edebiyatı okumak için bir arkadaşı ile yaptığı görüşmede, öğrenim hayatında bu sayede üç yabancı dile sahip olabileceği, böylelikle MİT'e girme çabalarının bulunabileceğini ifade ettiği de iddianamede yer aldı.

Narin Korkmaz'ın özellikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda çevresinin geniş olduğu ve askeri okullara girmek isteyen arkadaşlarına yardımının dokunabileceğini iddia ettiği şeklindeki satırlara da yer verildi. Görüşmelerde Korkmaz'ın, özellikle evinde olası bir aramada ele geçirilecek teçhizat ve dokümanlara ilişkin Ergenekon davasında da farklı bir davanın hakkında açılabileceğini söylediği belirtildi.

Öte yandan, iddianamede Narin Korkmaz'ın maddi durumunun iyi olmadığı, oturduğu evinin fiziki konumunun çok iyi şartlara sahip olmadığı, annesi ve kız kardeşiyle birlikte ikamet ettiği açıklanarak, Korkmaz'ın asker kişilerle olan irtibatında ödemelerinin çoğunluğunu da tarafınca yapıldığına yer verildi. Korkmaz'ın birlikte olduğu askeri personelin ev ve iş yeri adresleri, telefon bilgilerini 'pandora' veri tabanına yüklediği bilgi ve belgeler de okundu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askeri casusluk davasında ikinci gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN