Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Özal'ın tedavisi dahi öldürücü nitelikte'

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin iddianame Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında "Cumhurbaşkanına suikasttan" ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Hacettepe Hastanesi'nde, kalbi duran Özal'ı hayata döndürme (Resustasyon) sırasında verilen Sodyum Bikarbonat'ın sağlıklı bir insanı dahi hayati tehlikeye sokacak seviyede olduğuna vurgu yapıldı. Ölüm raporunda 'Koroner Arter Hastalığı ve Kardiyak Arrest' olarak yazılan Özal'ın ölüm sebebi gömme izin kağıdında ise 'kalp yetmezliği' olarak belirtildiği hususuna dikkat çekilen iddianamede her iki belgede, ne için birbirinden farklı klinik terimlerin kullanıldığının anlaşılamadığı bildirildi. Zirve Yayınevi Davası gizli tanığı İlker Çınar'ın Çınar'ın, TSK'daki ilişkisinin de Özal'ı öldüren ekip tarafından kesildiğini tespit eden Savcı Çetin, ifadelerinin doğru olduğunun gerekçelerine ayrıntılı bir şekilde yer verdi. Zirve Yayınevi davasındaki diğer gizli tanık Selçuk'un 5 Aralık 2012 tarihli dilekçesinde Özal'ın ölümüyle ilgili çok çarpıcı bilgilere yer verdiği iddianamede yer aldı.

PLANLANDI

Savcı Çetin, iddianamede 'şüpheli' Ersöz'ün, açık kimliği tespit edilemeyen Yarbay Savaş Korkmaz ile birlikte Özal'ı önceden planlayarak zehirlemek suretiyle öldürttüğü bu yolla atılı suçu işlediği sonuç ve kanaatine vardı. İddianamede Ersöz'ün ifadesine de yer verildi. Ersöz, 30 yıl devlete şerefle hizmet ettiğini hiçbir yasadışı faaliyetinin olmadığını belirterek iddiayı "iftira ve yalan" olarak niteledi.

ÖZAL'A THATCHER'LI ANMA
Cumhurbaşkanlığı Fotoğraf Servisi'nin, ölüm yıldönümünde yayımladığı fotoğraflardan birinde Turgut Özal geçen hafta yaşamını yitiren İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'la görülüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Özal'ın tedavisi dahi öldürücü nitelikte'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN