Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivil terör mağduru için iş, aş ve maaş

"Şehit yakınlarının başını eğdirmeyiz" diyen Erdoğan, Güngören, Antep, Afyon mağdurlarına iş hakkı verileceğini açıkladı. SABAH'ın yazdığı Güngören mağdurları, kararı sevinçle karşıladı

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, SABAH'ın nda hayatını kaybeden 17 vatandaşın sivil şehit sayılıp sayılmayacağı ile ilgili 25 Şubat'ta manşetten duyurduğu haberin ardından sivil mağdurlar için talimatı verdi. Bunun üzerine yapılan düzenleme sonrası Erdoğan, dün grup toplantısında terör mağdurlarına, gazilere, şehit yakınlarına ve askerde çocuğu olanlara istihdam ve maaş müjdesini açıkladı. "Şehit yakınlarının başlarını öne eğdirmeyeceğiz" diyen Erdoğan, Güngören patlaması, Antep saldırısı, Kumrular'daki patlamada ölenler ve nice sivil terör mağdurlarının tamamına kamuda iş hakkı sağlanacağını belirtti. "Şehitlerimiz nasıl ki bizim kutup yıldızlarımızsa, onların aileleri de bizlere emanetidir" diyen Erdoğan, şehit yakınlarının duygularını muhalefet partileri gibi istismar etmediklerini vurguladı. Düzenlemenin perde arkasında, Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı araştırma bulunuyor. Güngören mağdurları için "yardıma koşarken mi, dururken mi öldüler" incelemesi yapan Emniyet'ten SGK'ya iletilen yazıda, "onlar da şehittir" yönünde kanaat çıktı. Aile Bakanlığı, sadece Güngören değil tüm sivil mağdurları içine alacak yasa çalışması için harekete geçti. Edinilen bilgiye göre, Türkiye'de terör nedeniyle yakınlarını kaybeden 5 bin 557 sivil vatandaş var. Erdoğan'ın açıkladığı yasal düzenleme kapsamında şunlar gerçekleştirilecek:

NE YAPILACAK?

Terörle Mücadele Kanunu kapsamı dışında kalan, görevi nedeniyle hayatını kaybeden veya malul olan TSK mensupları ile güvenlik görevlilerinin ailelerine iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı verilecek. Vazife malullüğü kapsamındaki kamu görevlileri de bir istihdamdan faydalanacak.
Sivil terör mağdurları, yakınları ayrım yapılmaksızın bir istihdam hakkını elde edecek. Sosyal güvencesi olanlar da aylık maaş hakkından faydalanacak.
Tüm şehit yakını ve gazilere su, elektrik ücretlerinde indirim yapılacak.
Vazife ve harp malulleri de 73 bin lira, 20 yıl vadeli faizsiz konut kredisinden faydalanacak.
Evladı askerde olan ailelerden muhtaç olanlara aylık 250 lira düzenli yardım yapılacak.
65 yaş üzeri ve engelli maaşlarının bağlanabilme şartı asgari ücretin 3'te 1'i seviyesine (234 lira) çıkartılacak.

'ÇOK MUTLUYUZ'
SABAH'a konuşan Güngören ve Antep saldırısının mağdurları şunları söyledi:
Türkan Öztürk (Güngören'de oğlunu kaybetti): SABAH'a ve Başbakanımıza duyarlılıkları için teşekkür ederiz. .
Sait Büyükkonuk (Antep'te kızını kaybetti): İşsizim. Başvurmadığım yer kalmamıştı. Yeni düzenleme teselli olacak.
İlhan İkiz (Güngören'de hamile eşini kaybetti): Yeni düzenleme umut olacak. Çok güzel bir haber. İnşallah zor durumda olanlara ilaç olacak.

CHP'YE KIRIK KARNE
Geçen ay yanan Altındağ'daki Yunus Emre Çarşısı'nın esnafının, çarşının yeniden yapılmasına verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, çiçek verdiği Erdoğan, kendilerini tarih bilmemekle suçlayan Kılıçdaroğlu için bol sıfırlı bir karne hazırladı. Erdoğan şöyle dedi: "Dersim Tarihi sıfır, CHP tarihi sıfır, demokrasi tarihi sıfır, İstanbul şehir tarihi sıfır... Futbol tarihi, Lefter'i orta sahadan alıp kaleye geçirecek kadar sıfır. İslam ve Türkiye tarihi yıldızlı sıfır. Şanlıurfa'da ziyaret edilecek yerleri yazmışlar. Hatalarının neresini düzeltelim bilmiyorum."

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivil terör mağduru için iş, aş ve maaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN