CHP'de 'çözüm' değil 'çözülme' var

Giriş Tarihi: 19.4.2013

Tanrıkulu'nun istifa resti, ulusalcı kanattaki Yılmaz'a disiplin yolunu açarkan, genel başkan yardımcılığından istifa eden Onanç, "CHP sürecin içinde olmalı" açıklaması yaptı

"Çözüm süreci" uzun bir süredir ulusalcı-yenilikçi kavgasına sahne olan CHP'yi çözdü. Özellikle anayasa çalışmaları ve çözüm süreciyle ilgili partinin uyguladığı politikalar yenilikçi kanatta rahatsızlık yaratırken, önceki gün Gülseren Onanç'ın genel başkan yardımcılığından istifa etmesinin ardından dün de beklenen 'disipline sevk' kararı geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'na 'CIA ajanı' diyen, 'ulusalcı' milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla disipline sevk edildi. Yılmaz'ın disipline sevk edilmesiyle Kılıçdaroğlu döneminde disiplin mekanizması bir milletvekili için ilk kez işletilmiş oldu. Kılıçdaroğlu'nun disiplin kararında, Tanrıkulu'nun Yılmaz hakkında işlem yapılmaması halinde 'istifa edebileceği' restini çekmesi etkili oldu. Yılmaz, hakkındaki disipline sevk kararının CHP için tarihi bir süreç olduğunu belirterek "turnusol kağıdı olacak" şeklinde değerlendirdi. Kulislerde ise daha önce yaşanan krizlere rağmen Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün için işletilmeyen disiplin mekanizmasının Yılmaz için işletilmesinin ulusalcılar arasında rahatsızlık yarattığı kaydedildi.

İSTİFA ŞOKU
Kılıçdaroğlu'nun, 'CHP tabanının yüzde 65'inin çözüm sürecini desteklediği' yönünde açıklama yapan Gülseren Onanç'tan istifasını istemesi ise yenilikçilerde şok etkisi yarattı. Görevinden istifa eden Onanç, CHP'nin çözüm sürecinde yer alması gerektiğine inandığını belirterek "Cumhuriyet'in kurucusu olan CHP'nin ülkenin içinde bulunduğu önemli bir sürecin dışında kalmaması gerektiğine inanıyorum. Ancak parti yönetimiyle aynı doğrultuda politika yapma olanağımızın kalmadığına karar verdik" dedi. Onanç, Parti Meclisi üyeliğinden ise istifa etmeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de 'çözüm' değil 'çözülme' var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN