Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'O manşet haklılığımızı gösterdi'

Giriş Tarihi: 19.4.2013

İçişleri Bakanı Güler, "Hamile kadının yok yere ölümünü üzülerek okudum" dedi ve ekledi: Silah yasa tasarısı çalışmalarımızın ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı

Sabah'ın dünkü manşeti Ankara'da da ses getirdi. İkiz kız bebeklerine hamile olan Semra Değirmancı düğün magandası Celal S.'nin kurşunlarına hedef olunca hayatını kaybetmişti. Haberde acılı eş Ahmet Değirmancı "Yuvam başıma yıkıldı" demişti.

Bir toplantı için İstanbul'a gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler, SABAH İstihbarat Şefi Ertuğrul Erbaş'a "SABAH'ın o manşeti bizim haklılığımızı ortaya çıkardı" dedi.

SİLAH RUHSATINA EĞİTİM ŞARTI
İstanbul'da geldiği bir konferansta İçişleri Bakanı Muammer Güler'e bu olayı da sorduk. Haberi okuduğunu ve çok üzüldüğünü söyleyen Bakan Güler Semra Değirmancı'nın eşine başsağlığı diledi. Bakan Güler, "Bu olay silahlara ilişkin yasa tasarısı çalışmalarımızın haklılığını bir kez daha gözler önüne serdi, gösterdi. Tasarının yasalaşması için çalışmalar son hızıyla devam ediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulacak" diye konuştu. Bakan Güler'in verdiği bilgilere göre, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a ilişkin değişiklik tasarısı köklü değişiklikler öngörüyor. Tasarı yasalaşır ise silah ruhsatı almak daha da zorlaşacak. Ruhsat için sağlık raporu ve sabıka kaydı yeterli olmayacak, 7 ila 10 gün sürecek bir eğitim programına tabi tutulacak. Eğitim süresince uzman psikolog ve sosyologlar tarafından gözetime tabi tutulacak. Ruhsat almak isteyenlere psikolojik testler uygulanacak. Uzmanların "silahlanamaz" dediği kişilere ruhsat verilmeyecek. Alkol ve uyuşturucu madde tesiri altında silah taşıyan kişilere yönelik de önemli yaptırımlar getiriliyor. Taslağa göre, alkol ve uyuşturucu madde tesiri altında silah taşıdığı tespit edilen kişilerin silahı elinden alınacak. İhlalin tekrarlanması durumunda, ruhsat iptal edilebilecek. Taslakla av tüfeği ruhsatı alma yaşı da tabancada olduğu gibi 18'den 21'e çıkarılacak. Silah reklamlarına da kısıtlama getirilecek. Düğünlerde silah kullanımının önüne geçmek için ciddi denetimler uygulanacak. Düğün töreni yapılan ve alkol tüketilen dernek ve lokallerde silah bulundurulması yasaklanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'O manşet haklılığımızı gösterdi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN