Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'PKK rahatlıkla çekilir yeter ki irade olsun'

PKK'nın Avrupa'daki önemli isimlerinden Muzaffer Ayata "Biz Türkiyeli çözüme 'evet' dedik. Çözüm sonrası Avrupa'daki zengin Kürtler ülkelerine döner. Türkiye bölgede gerçek lider bir ülke olur" diye konuştu

Giriş Tarihi: 20.4.2013
Devlet ile PKK arasında 1999'daki ilk diyalog sürecinde Sabri Ok ile birlikte rol alan, örgütün Avrupa'daki önemli isimlerinden Muzaffer Ayata, çözüm sürecini SABAH'a değerlendirdi. 2000'den beri Almanya'da yaşayan Ayata, barışın gelmesiyle Avrupa'da yaşayan Kürtlerin bütün varlıklarıyla ülkelerine döneceğini ve bunun Türkiye'yi bölgede lider ülke yapacağını söyledi. PKK'nın güçlerini sınır dışına rahatlıkla çıkarabileceğini ve bunun detay bir tartışma olduğunu söyleyen Ayata'nın değerlendirmelerinden başlıklar şöyle:
KÜRTLER DÖNER: Avrupa'da muazzam bir Kürt sermayesi ve iyi eğitim almış Kürt entelektüel sınıf var. Güçler, enerjiler, birikimler ortaklaşırsa; Kürt zenginliği, Türkiye'yi daha güçlü bir devlet yapar. Türkiye gerçek bir lider ülke olur. Ortadoğu kaynaklarını, Ortadoğu halklarının hizmetine sunmak, bölgede düşmanlıkları bitirir.
YETER Kİ İRADE OLSUN: Türkiye medyasında yürütülen geri çekilme tartışmaları sağlıklı değil. Medya ve aydınlar, barış ortamının nasıl geliştirileceği ve kalıcı barış konusunda fikir yürütmeli. Türkiye'nin yeniden ortak bir eve dönüşmesi projesi gündemdeyken detayları tartışmak faydasız. PKK güçlerini rahatlıkla çeker ve uygun yolları da bulunur. Yeter ki irade olsun.
AK PARTİ İYİ GÖĞÜSLÜYOR: AK Parti, oylarını yüzde 50'ye çıkardıktan sonra avantaj elde etti. Hem ülkede hem de Ortadoğu'da planladığı reformları hayata geçirmek için, çözüme yönelmeyi daha doğru buldu. Biz de bu hamleye, Türk halkıyla ve Türk siyasi yapılarıyla, Türkiye'yi dönüştürerek Türkiyeli bir çözüme 'evet' yanıtını verdik. CHP ve MHP'nin saldırılarını iyi göğüslüyorlar. Akil insanların seçimi yetersiz de olsa başlangıç açısından önemli bir adım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'PKK rahatlıkla çekilir yeter ki irade olsun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN