Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yardımlar birkaç haftaya

Giriş Tarihi: 22.4.2013

ABD Dışişleri Bakanı Kerry İstanbul'da açıkladı: Suriye'ye yeni yardımlar önümüzdeki birkaç hafta içinde başlayacak. Yardımların özellikle güneydeki durumu değiştireceğini düşünüyoruz

ABD Dışişleri Bakanı olarak atandığı ocak ayından bu yana Türkiye'ye üçüncü ziyaretini düzenleyen , Suriye muhalefetine yardımların birkaç hafta içinde yapılmaya başlayacağını söyledi. İstanbul'da dün ile yaptığı görüşmenin ardından Conrad otelde basın toplantısı düzenleyen John Kerry, önceki gün yapılan Suriye Halkının Dostları Grubu Dışişleri Bakanları toplantısını değerlendirdi. Kerry, "Suriye'ye yardımın gönderilmesi konusundaki güçlükleri tartıştık. Son vereceğimiz yardımla özellikle Suriye'nin güneyinde durumun değişeceğini düşünüyoruz. Yardımlar için koordinasyon gerekecek. Biz hangi maddeler ihtiyaç olunduğunu Suriye muhalefetinin askeri kanadı ile görüşerek kararlaştıracağız. Bunlar iletişim ekipmanı, gece görüş gözlükleri, tıbbi yardım olabilir. Arazide daha etkili olabilecekleri malzemeler..." dedi. Kerry, toplantıda ele aldıkları Suriye muhalefetinin vizyonu, "eşitlik, aşırı uçları reddetmek, çoğulcu demokrasiyi benimsemek" olarak tanımlayan Kerry, "En önemli hedef siyasi bir çözüme ulaşmak. Biz muhalefeti desteklemeye kararlıyız. Bu yüzden ölümcül olmayan yardımı arttırıyoruz. Dünkü toplantıya katılan ülkelerin temsilcileri askeri yardımları sadece yüksek askeri komisyonun yoluyla vermeye karar verdiler" diye konuştu.

ta zminat toplant ısı bugün

Türkiye'nin Ortadoğu sürecindeki rolü ve Türkiye-İsrail ilişkilerine de değinen Kerry, bugün İsrail'den gelen bir heyetle Türk yetkililerin Mavi Marmara olayıyla ilgili tazminat meselesini konuşmak üzere Türkiye'de olacağını hatırlatarak, "Yarın(bugün) ilk kez konuyla ilgili bir toplantı düzenlenecek. Mayıs ortasında da Erdoğan'ın Washington'ın ziyaretinde bu konu ele alınacak" diye konuştu. Kerry şunları söyledi: "Mavi Marmara konusunun Türkiye için çok duygusal bir konu olduğunu, böyle bir trajedinin toplumun pek çok kesimi etkisi altında bıraktığını biliyorum. Ben de aynısını bugünlerde Boston için hissediyorum. Şimdi bu sorunun çözmek için iki tarafın da iyi niyeti gerekiyor. Türkiye'nin de bunu yapacağına eminim."

FİLİSTİN'DE YENİ SÜREÇ

Kerry, Filistin konusunda ise "Birkaç ay içinde bir yol almayı umuyoruz. Ama sadece bir umut bu tabii ki. Filistin Lideri Mahmud Abbas'in çözüm yolunda son derece kararlı olduğunu söyleyebilirim. Kaldığımız yerden barış sürecine devam edeceğiz" dedi. Filistin Başbakanı Selam Feyyad'ın istifasına üzüldüklerini de kaydeden Kerry, " Ama Ortadoğu süreciyle ilgili başlattığımız bu girişim, bir kişi veya bir oluşumdan daha önemli. Abbas uluslararası kamuoyunun endişelerini anlıyor" diye konuştu.

DAVUTOĞLU VE ABBAS'LA GÖRÜŞTÜ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İstanbul'da Conrad Otel'de çalışma yemeğinde buluştu. Görüntülerin alınmasının ardından görüşme basına kapalı yapıldı. Kerry, otelde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la da görüştü. Kerry basın toplantısından sonra da Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret ederek, Patrik Bartholomeos ile baş başa görüştü. Keryy, temaslarının ardından Türkiye'den ayrıldı.

'GAZZE ZİYARETİ ERTELENMELİ'
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'yi ziyaret etme planıyla ilgili olarak, "Potansiyel Gazze ziyaretiyle ilgili olarak da biz Başbakan Erdoğan'a, bunun ertelenmesinin daha iyi olacağını ve bazı nedenlerle bu ziyaretin şu anda gerçekleşmemesi gerektiğini düşündüğümüzü ifade ettik" dedi. Kerry şöyle konuştu: "Başbakan'ın tabii ki ne yapacağına veya yapmayacağına kendisi karar verir. Ama bizim düşüncemiz şu ki bu ziyaretin zamanlaması, yoluna sokmaya çalıştığımız barış süreci için kritik. Dolayısıyla bu ziyaret için doğru koşulların beklenmesinin daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Başbakan, bizi hüsnükabulle dinledi. Bu konuda çok düşünceli ve hassas olduğunu düşünüyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yardımlar birkaç haftaya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN