Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç: Gazze ziyaretine hükümetimiz karar verir

Giriş Tarihi: 23.4.2013

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Gazze ziyaretiyle ilgili sözlerini eleştiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Sayın Başbakan'ın ne zaman nereye gideceğine hükümetimiz karar verir" dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Erdoğan'ın Gazze gezisini ertelemesi iyi olur" diyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye yanıt verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan veya herhangi bir Türk yetkilisinin ne zaman nereye gideceğine hükümetin karar vereceğini vurgulayan Arınç, "Herhangi bir merciden izin almak durumunda değiliz" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulunan Arınç, şunları söyledi:
ÜS VERİLMESİ YALAN: (İsrail ile Türkiye arasında Akıncı Hava Üssü'nün kullanımına dair görüşmeler yapıldığı haberlerinin hatırlatılması üzerine) Yalan haber. Görüşmelerde hiçbir şekilde bu konunun söz konusu olmadığı gibi gazetenin (haberi yazan) bunu hangi amaçla yayınladığını da anlayabiliyoruz. Bu tür haberler bundan sonra daha da çok olabilir.
DİPLOMATİK AÇIDAN YANLIŞ: (Kerry'nin Erdoğan'ın Gazze'ye ziyaretinin ertelenmesi yönündeki demeci) Başbakanımız sağlık durumu ve gündemin yoğunluğundan izin ve imkan bulabilseydi bu ziyareti nisan ayında gerçekleştirebilirdi. Mayıs da olabilir, farklı bir tarih de... Amacımız niyetimiz başbakanımızın bu bölgeyi ziyaretidir. Bu ziyaret için kesin bir tarih vermek doğru değildir. Doğrudan 'Sayın Başbakan'ın mayıs ayı içerisinde gitmesini arzu etmiyoruz' tarzında açıklaması diplomatik açıdan yanlıştır, doğru değildir.
DÜNYA DA BİLİR: Sayın başbakanın veya bir Türk yetkilisinin ne zaman nereye gideceğine hükümetimiz karar verir. Onun dışında herhangi bir merciden izin almak ya da onların olurlarını kabul etmemiz mümkün değil. Bunu Kerry de bilir, dünya da bilir.
EN UYGUN ZAMAN KOLLANIR: Elbette Türkiye, Sayın Başbakanımızın bu ziyaretini çok önemli görüyorsa bu ziyaretin altyapısını ve en uygun zamanını da kollaması gerekir. Bu sadece Türkiye'nin vereceği doğrudan bir karar değil, mesela Filistin ile de Gazze ile de ilgili olabilir. Bu ziyaretin yapılacağı yerlerden de 'şu tarih uygundur' diye bir karşılık gelmesi beklenebilir.
KAMERALAR KARŞISINDA YAPMASI DOĞRU DEĞİL: (Kerry'nin açıklamalarını kamera önünde yapması) Tecrübeli bir Dışişleri Bakanı görüşünü, Dışişleri Bakanımıza ya da Başbakanımıza görüşünü anlatan bir tavsiye şeklinde de sunabilir. Kameralar karşısında yapılmasının doğru olmadığını ifade ettim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç: Gazze ziyaretine hükümetimiz karar verir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN