AKPM'nin siyasi denetim raporunda 'terörist' gerilimi

Giriş Tarihi: 24.4.2013

Kurul'da görüşülen Türkiye siyasi denetim raporunda 'PKK terörü' yerine çatışma,'PKK'lı yerine' aktivist' ifadesi kullanılınca Türk siyasilerden tepki geldi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda görüşülen Türkiye siyasi denetim raporu, oylanarak kabul edildi. Türkiye'nin izleme sonrası denetim sürecinin devam etmesi kararlaştırıldı. Raporda PKK'yla ilgili bazı ifadeler Türk milletvekillerinin tepkisini seçti. Raporu hazırlayan Fransız Senatör Josette Durrieu, yaptığı konuşmada, Türkiye'deki reformlara değinerek, önemli mesafeler katedildiğini söyledi. Durrieu, Türkiye'nin 10 yılda geldiği noktanın göz ardı edilemeyeceğini ifade ederek, 2014 ve 2015'te yapılacak seçimlerin beklenmesi gerektiğini vurguladı.

TERÖRİZM ÇATIŞMA OLARAK DEĞİŞTİ

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün verdiği, "Kürt sorunu ve PKK terörizmi 40 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu" ifadesinin "Türkiye'deki Kürt sorunu ve Türk devletiyle PKK arasındaki çatışma 40 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu" şeklinde değiştirilmesini içeren önerge, oylanarak kabul edildi. Buna göre, raporda yer alan "PKK terörizmi" ifadesi, "çatışma" olarak değiştirildi. İzleme komitesinin verdiği ve genel kurulda kabul edilen önergeye göre de raporda PKK'lılardan "PKK aktivisti" olarak bahsedildi. Rapor, 142 evet, 35 hayır ve 6 çekimser oyla kabul edildi. Türk delegasyonundan CHP milletvekilleri Deniz Baykal ve Gülsün Bilgehan rapor lehinde oy kullanırken, AKP milletvekilleri Mevlüt Çavuşoğlu, Şaban Dişli, Tülin Erkal Kara, Pelin Gündeş Bakır, Burhan Kayatürk ve Ahmet Türkeş hayır oyu kullandı. AKP Milletvekili Nursuna Memecan ve CHP Milletvekili Haluk Koç ise çekimser oy kullandı. Rapora, Türk delegasyonundan tepki geldi. AK Parti Milletvekili Memecan, "PKK bir terör organizasyonudur. Bu organizasyonun üyelerine terörist deniliyor. Bunu itiraf etmekten niye çekiniyorlar" dedi. AKP Milletvekili Dişli de "PKK terörizmi" konusunda yapılan değişiklikleri "samimiyetsizlik" olarak değerlendirdi. CHP Milletvekili Baykal da "PKK ile ilgili rapora eklenenler kabul edilemez. Benim oyum, ifade özgürlüğü, yargının bağımsız olması gibi konulara ilişkin tespitlerle ilgili" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AKPM'nin siyasi denetim raporunda 'terörist' gerilimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN