Gül: Silahlar yurtdışında da bırakılmalı

Giriş Tarihi: 24.4.2013

Cumhurbaşkanı Gül süreçle ilgili şöyle dedi: "Dikkatle sabırla çalışmak lazım. Bu işin netice vermesi Türkiye içinde ve dışında silahlardan tamamen vazgeçmekle olur" Kara Kuvvetleri Komutanı Kıvrıkoğlu, “Terörle mücadele konseptinde değişiklik yok” derken BDP’li Önder PKK’nın 25 Nisan’dan itibaren çekilmeye başlayacağını söyledi

23 Nisan resepsiyonunda çözüm süreci konuşuldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Dikkatle sabredeceğiz, tamamen silahlardan vazgeçmek zorundalar" dedi. Resepsiyona ses tellerinden rahatsızlık olan Başbakan Tayyip Erdoğan ile babası vefat eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel katılmadı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ilk kez Meclis resepsiyonuna gelirken, MHP lideri Devlet Bahçeli her zamanki gibi tam kadro hazır bulundu.

GÜL: BAŞARI ŞART

Gül, süreçle ilgili şu mesajı verdi: "Dikkatle, sabırla çalışmak lazım. Birden bire her şeyi de toz pembe görmemek lazım ama böyle büyük sorumluluktan kurtulmak için herkesin yapıcı olarak, dikkatli bir şekilde katkı vermesinin çok faydalı olacağına inanıyorum. Böyle aleni, bu kadar herkesin işin içine girdiği bir süreç, bunun muhakkak başarılı olması gerek. Bu işin netice vermesi Türkiye içinde ve dışında silahlardan tamamen vazgeçmekle olur."

LAİKLİK VURGUSU

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ise Yüksek Mahkeme'nin 4+4+4 kararıyla ilgili soru üzerine "Daha liberal, daha özgürlükçü bir laiklik anlayışının bu ülke için çok daha sorunları çözecek bir anlayış olduğu kanaatine vardık. Son kararımız, 15 arkadaşın oyuyla geçmiş olan bir karar, dolayısıyla çok güçlü bir içtihat tabii. Bunu kabul etmek lazım" dedi. Kılıç, Danıştay'ın avukatların başörtüsü ile ilgili kararı için de "Ortada bir yargı kararı var. Bunun uygulanması lazım" diye konuştu.

"302 OTOBÜS GİBİSİN"
Resepsiyonda TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile BDP'li Sırrı Süreyya Önder arasında ilginç diyalog yaşandı. Çiçek, uçak korkusu olan Önder'in Kandil ve İmralı'ya araçla gidip gelmesine, "Sırrı Bey, 302 şoförü gibi dolaşıyorsun" göndermesinde bulundu.

'GÖREVE DEVAM EDİYORUZ'
Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu, "Türk ordusunun sayısında, miktarında herhangi bir değişiklik yok. Terörle mücadele konseptinde değişiklik yok. Zırhlı birliklerin geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu değil, sadece yer değiştiriyorlar" dedi. Kıvrıkoğlu, "Geri çekilme konusunda ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı: "Geri çekilme mi var bilmiyorum? Bölgede bütün kuvvetlerimizle göreve devam ediyoruz. Sınırları koruma yetkisi ve görevi kara kuvvetlerindedir. Çekilme bizle ilgili değil. Valimize istihbarat gelir, vali kuvvet talep eder, ardından operasyon düzenlenir. Bu eskiden de böyleydi, şimdi de böyle. Biz yakalar ve kolluk kuvvetlerine teslim ederiz." Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, da çekilme sürecinde TSK'nın ne yapacağı sorusuna "Hukuk, kanun ne diyorsa o yapılır" dedi. Yılmaz Afganistan'la ilgili şunları söyledi : "NATO askeri Afganistan'dan çekilse bile biz orada kalacağız." Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten de düşen F-4 uçağıyla ilgili, "rapor tamamlandı, mahkemeye verildi" dedi.

'BEDELİNİ ÖDER'
CHP lideri Kılıçdaroğlu Çözüm Süreci Değerlendirme Komisyonu'na üye vermeyeceklerini yineleyerek, "Kendileri bir komisyon kurmuşlarsa, bakalım, süreçle parlamentoyu nasıl irtibatlandıracaklar, göreceğiz" dedi. Çözüm süreciyle ilgili demokrasi ve özgürlük bildirgesi ile tutum belgesi hazırlığında olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, disipline sevk edilen Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın açıklamalarını, "Kuralları ihlal eden bedelini öder" şeklinde değerlendirdi.

'ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR'
MHP lideri Bahçeli, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının açtığı "Vur de vuralım, öl de ölelim" soruşturması hakkında "Savcı üzerine düşeni yapıyor. Yorum yapmak doğru olmaz" diye konuştu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in "Akil adamlara bir şey olursa sorumlusu Bahçeli'dir" sözlerinin hatırlatılması üzerine Bahçeli, "Onu muhatap almıyorum" dedi.

ÇEKİLME İÇİN TARİH VERDİ
BDP'li Sırrı Süreyya Önder, 25 Nisan'da Kandil'de yapılacak basın toplantısının ardından PKK'nın sınır dışına çekilme sürecinin başlayacağını söyledi. Önder İmralı ile görüşmelerin mektup şeklinde olmayacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül: Silahlar yurtdışında da bırakılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN