Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 hafta daha süre verin

Başbakan Erdoğan nisandaki Gazze ziyaretini ABD'nin talebiyle 2 ay erteledi. Erdoğan, Dışişleri Bakanı Kerry'nin ikinci erteleme talebini "Filistin sorununda gelişme yok' diyerek reddetti

Giriş Tarihi: 25.4.2013
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Gazze ziyaretine erteleme talebinin perde arkası belli oldu. Daha önce nisan başı olarak ilan edilen Gazze ziyaretine iki ay erteleme talebinde bulunan ABD yönetimi bu kez iki haftalık bir erteleme için Ankara'ya istekte bulun- du. ABD yönetimi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İsrail ile Filistin arasında normalleşme görüşmelerinin ardından Filistin'e gitmesini istiyor. Ancak Ankara'nın ikinci erteleme talebini kabul etmediği öğrenildi.

SORUNLAR ÇÖZÜLMEDİ

Kerry'nin İstanbul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu görüşmesinden sonra yaptığı "Gazze ziyaretinin ertelenmesi iyi olacak" açıklamasının iki haftalık bir erteleme talebi olduğu ortaya çıktı. ABD yönetimi İsrail ile Filistin görüşmelerinin başlaması sonrası ziyaretin yapılmasını isterken, Haziran ayına kadar bu görüşmelerin başlamasını amaçlıyor. Ancak ilk erteleme sonrası daha önce kabul edilen "2 ay" erteleme isteğinden sonra, başta yerleşim sorunları olmak üzere hiçbir konuda İsrail ile Filistin arasında somut adım sağlanamadı. Bu yüzden Ankara ziyaretin daha fazla ertelenmeden gerçekleşmesini istiyor.

ABD'DE MASAYA YATACAK

Başbakan Erdoğan son olarak ABD ziyaretinden sonra Gazze ziyaretini gerçekleştireceğini dile getirmiş ancak kesin tarih belirtmemişti. Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşmede bu ziyaretin görüşüleceği öğrenildi. Filistin'in birleşmesi ve seçimlere gitmesi ile İsrail-Filistin arasında normalleşme için yapılacak görüşmeler Erdoğan-Obama ziyaretinde ele alınacak. Erdoğan, Hamas ile El-Fetih arasındaki görüşmelerden bir an önce birleşme ve seçime gitme kararının çıkmasını desteklediğini dile getirecek. Hem Ramallah'a hem de Gazze'ye gitmek istediğini belirtecek. Ayrıca İsrail ile Filistin arasındaki normalleşme sürecinin başlamasını desteklendiği de iletecek.

HAMAS ENDİŞESİ

ABD, İsrail ve El Fetih'in ortak endişesi, Erdoğan'ın Gazze ziyaretiyle Hamas'ın daha fazla güç kazanması.

"ERDOĞAN'IN KARARI ÇOK ASİL BİR DAVRANIŞ"
Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerika'nın erteleme isteğine rağmen Gazze ziyaretini vaktinde gerçekleştireceğini söylemesi çok asil bir davranış" dedi. Berhum, Erdoğan'ın kararının "Türkiye'nin Filistin meselesi ile halkına karşı beslediği duyguların yüceliğini gösterdiğini" söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 hafta daha süre verin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN