Ergenekon'da Meclis Komisyonu talebi

Giriş Tarihi: 25.4.2013 13:52 Güncelleme Tarihi: 25.4.2013 13:53

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanıklı "Ergenekon" Davası'nın 287. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 38 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmada, bu davadan tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasından tutuklu sanığı Yalçın Küçük ile başka suçtan tutuklu Sami Hoştan da hazır bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgenaral Levent Ersöz ile Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun da aralarında bulunduğu 28 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, avukat Vural Ergül'ün tutuklu sanık Sevgi Erenerol'un müdafiliğinden istifa ettiğini belirterek, Erenerol'a avukat isteyip istemediğini sordu.

İstanbul Barosu'ndan avukat isteyen Erenerol'a Başkan Özese, dosyada avukat Mehmet Kozan'ın da vekaleti bulunduğunu söyledi.
Erenerol da avukat Kozan'ı da azledeceğini ifade ederek, avukat talebini yineledi.

Başkan Özese, tutuksuz sanıklardan Murat Uslukılıç'ın avukatı Metin İslamoğlu'nun mahkemeye verdiği dilekçesinde, geçen duruşmada salondan çıkarken 5-6 kişi tarafından ağır hakaretlere uğradığını, ses ve görüntü kayıtlarından tespit edilecek bu kişiler hakkında işlem yapılmasını istediğini belirttiğini ifade etti.

Duruşma, "Şile kazıları dosyası"nın tutuklu sanığı terör örgütü TİKKO itirafçısı Ulaş Özel'in esas hakkındaki savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

ERSÖZ'ÜN TALEBİ

Bu arada tutuklu sanıklardan Tuncay Özkan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu'nca "yasa dışı ses kayıtlarının mahkemeler tarafından delil olarak kabul edilmesinin insan hakları açısından araştırılmasını" istedi.

Ersöz, TBMM Başkanlığı'na verdiği dilekçesinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün dava sanıklarına ve yakınlarına ait olduğu iddia edilen internet ortamındaki yasa dışı ses kayıtlarını talep üzerine mahkemeye gönderdiğini belirtti. Bunun, ses kayıtlarının delil olarak dava dosyasına girmesi anlamı taşıdığını ifade eden Ersöz, bu uygulamanın Haberleşme Özgürlüğüne ve Özel Hayatın Gizliliğine Yönelik İhlallerin Tespiti ve Önlenmesine İlişkin Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu'nun görev ve faaliyet alanına girdiğini kaydetti. Ersöz, dilekçesi ve eklerinin bu komisyona gönderilerek iddialarının araştırılmasını talep etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon'da Meclis Komisyonu talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN