Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Terör sona erdiğinde Avrupa da kazanacak'

Giriş Tarihi: 25.4.2013

Terör bittiğinde herkes kadar Avrupa'nın da kazançlı çıkacağını söyleyen Başbakan Erdoğan "Türkiye, çözüm süreciyle terör meselesini artık sonlandırma noktasına gelmiştir" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen 7. Küresel Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Kongresi'nde yaptığı konuşmada çözüm sürecine ilişkin mesajlar verdi. Erdoğan, şunları söyledi:
KÜRESEL MESELE: Sahtecilik, korsan, kaçakçılık nasıl küresel bir meseleyse hiç kuşkusuz, çözümü de küresel dayanışma gerektiriyor. Hiçbir ülke, böyle küresel bir meseleyi tek başına nihayete erdiremez. Meselenin, ekonomik ve hukuki boyutu kadar, sosyal boyutu da mutlaka dikkate alınmalıdır.
ABD'YE KADAR UZANIYOR: Terör, büyük oranda kaçakçılıktan beslenirken, bunun karşılığında da kaçakçılığın en büyük destekçisine dönüştüğü. Biz, çok uzun yıllar boyunca, bu kısır döngüyü dünya gündemine taşıdık. Doğu sınırlarımızdan ülkemize giren, batı sınırlarımızdan çıkan kaçak insanların, özellikle yüklü miktarda uyuşturucunun, kara paranın, bunlarla birlikte sahte ve korsan mamullerin, terörün kurduğu büyük bir şebeke yoluyla Avrupa'ya, ABD'ye ulaştığını tüm delilleriyle, tüm belgeleriyle aslında ortaya koyduk.
UMUT DALGASI OLUŞTU: Türkiye olarak son 10 yıl içinde terörle mücadeleyi, demokrasi ve güvenlik çizgisini aşmadan sürdürmenin gayreti içinde olduk. Bugün şunu memnuniyetle söylemek istiyorum; Türkiye, son aylarda ivme kazandırdığı çözüm süreciyle terör meselesini artık sonlandırma noktasına gelmiştir. Türkiye genelinde terörün sona ermesi, barış, huzur, demokratik haklar, karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesinde yeni bir sürecin başlatılması için toplumda büyük bir umut dalgası oluştu. Terör sona erdiğinde, silahlar susup fikirler ve siyaset konuşmaya başladığında, bundan, Türkiye kadar, Ortadoğu coğrafyası kadar, hiç kuşkusuz Avrupa ve diğer Batılı ülkeler de kazançlı çıkacaktır. Terörün bittiği bir ortamda, kaçakçılıkla, sahtecilikle, korsanla, en önemlisi de insan ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele daha etkin şekilde yapılabilecektir. Türkiye'de kurşunla, bombayla kimse hayatını kaybetmezken, Avrupa'da uyuşturucuyla zehirlenmek suretiyle gençlerin de hayatı sönmeyecek, hayatı kararmayacaktır.
DESTEK BEKLİYORUZ: Dost ve kardeş ülkelerden Sadece insani, sadece vicdani sebeplerle değil, ekonomik sebeplerle de sahtecilik, korsan ve kaçakçılıkla mücadele bağlamında da bu sürece güçlü katkı sağlamalarını istiyoruz. İnanın, terör bittiğinde, Türkiye'nin sınır güvenliği tam anlamıyla tesis edildiğinde, bölgeye huzur ve istikrar hakim olduğunda, küresel ölçekte sahtecilik ve korsanlık en ağır darbeyi almış olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Terör sona erdiğinde Avrupa da kazanacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN