Zamana karşı yarış

Giriş Tarihi: 25.4.2013

Dışişleri hem Suriye'de kaçırılan 2 rahip hem de 'ın 'da kaçırdığı 8 Türk için yoğun mesaide... Yetkililer "Taliban Türklere zarar vermez" diyerek umut verdi. Rahiplerin yerini bulmak için de MİT devreye girdi

Türkiye,bir yandan Suriye'de kaçırılan 2 rahip için diğer yandan da 'da kaçırılan 8 Türk için zamana karşı yarışıyor. Dışişleri yetkilileri, iki metropolit için Suriyeli muhaliflerle görüşürken, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye'deki yerlerini tespit çalışması başlattı. İdlib'de kaçırılan Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim ile Rum Ortodoks Metropoliti Pavlos Yazıcı'nın Halep'e getirildiği bilgisi Dışişleri Bakanlığı'na ulaştı. Ancak din adamları henüz serbest bırakılmadı. NATO toplantısına katılmak üzere önceki gün Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bir yandan İstanbul Süryani Metropoliti Yusuf Çetin ile görüştü, diğer yandan da ikili temaslarında metropolitlerin durumunu masaya yatırdı. Brüksel'de görüştüğü Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitrios Avramopoulos din adamları ile ilgili Davutoğlu'ndan bilgi aldı. Davutoğlu, "Tüm imkanlarımızı seferber ettik. Kısa zamanda Türkiye'ye getirilmeleri için çalışıyoruz" mesajı verdi.

FİDYE PAZARLIĞI YOK

Afganistan'da kaçırılan 8 Türk için de çalışmalar devam ediyor. ile aşiretler arasında temas kurulması için trafik yürütülüyor. Bir diplomatik kaynak, "Türk ve sivil oldukları kesin. Bizi iyimserliğe sevk edecek gelişmeler var" dedi. Ancak hemen serbest kalmalarınınbeklenmediğini vurguladı. Bakan Davutoğlu konuyu, Brüksel'de Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmai Rassoul ile de ele aldı. Rassoul, konuyu bizzat takip ettiğini belirtti. Parlamentolararası Türkiye- Afganistan Dostluk Grubu Başkanı Orhan Atalay da SABAH'a şu bilgileri verdi: "Türk oldukları anlaşılınca bırakılacakları yönünde bilgi edindik. Kaçırılanların 4 veya 5'i mühendis, 2 tekniker ve 1'i çalışan. Dışişleri Bakanlığı kaçıranlarla temas kurmak için bağlantı noktası ayarlamaya çalışıyor. Önemli olan Türk oldukları anlaşılsın. Çünkü Taliban Türklere düşmanca yaklaşmaz." Dışişleri Bakanı Davutoğlu, CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker'in kaçırılan Türk vatandaşlarına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta da "Kaçırılan vatandaşlarımızla ilgili olarak diğer ülkelerin de yaptığı gibi fidye pazarlığına girilmemekte, ilgili ülke resmi makamlarıyla temaslarla sonuca ulaşılmaya çalışılmaktadır" dedi.

'Süryaniler için buraları terk etme nedenidir'
Merkezi Mardin'de olan Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Evgil Türker, Halep'te yaşayan Yuhanna İbrahim'in Mardin'den 1915 olayları sırasında Suriye'ye göç etmiş bir aileden geldiğini ve Süryani cemaati içinde çok önemli bir isim olduğunu kaydetti. Geleceğin metropoliti olması gözüyle bakılan İbrahim'in, dinler arası diyalogda aktif bir rol oynadığının altını çizen Türker, "Kendileri Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile de görüştü. Onun kaçırılması bize göre bir mesaj içeriyor" dedi. Halep'te Katolik, Protestan ve Ortodoks gibi farklı mezheplerden çoğu Urfalı olan 200 bini aşkın Süryani'nin yaşadığını belirten Türker, "Süryani şoför öldürüldü. Bizim için bir Süryani'nin öldürülmesi veya kaçırılması, o yeri terk etme nedenidir. Biz savaşmayan, barışçıl bir cemaatiz. Nerede bir savaş olsa orayı terk etmişizdir. Bunlar Halep'teki büyük Süryani cemaatini yerinden etme girişimi olarak da görülebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zamana karşı yarış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN