8 Mayıs'ta çekiliyoruz

Kandil silahsız siyaset için İmralı'nın 'çekil' çağrısına karşılık verdi: 8 Mayıs'ta çekilmeye başlıyoruz. Kademeli çekileceğiz. Ateşkes sürecek. Süreç bağımsız heyetlerce izlenip hatalar önlenecek

PKK, Türkiye topraklarından 8 Mayıs'ta çekilmeye başlayacağını açıkladı. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan dün Kuzey Irak'ta Kandil'de düzenlediği basın açıklamasıyla çekilme takvimini duyurdu. Karayılan, PKK'nın 8 Mayıs'ta geri çekilmeye başlayacağını açıkladı. Çekilme sürecinin Öcalan'ın 21 Mart 2013'teki Nevruz'da yaptığı deklerasyon ile başladığını belirten Karayılan "Hareketimiz, 23 Mart'tan itibaren sürdürdüğü ateşkes pozisyonunu korumakla birlikte, gerilla güçlerimizin Türkiye sınırları dışına çekilme çağrısının gereklerini kararlılıkla ve irade birliği içinde tereddütsüz sahiplenerek yerine getirecektir" dedi.

SÜREÇ İÇİN 6 MADDE
Karayılan, "Kürt sorununun çözümü ile Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak ve Ortadoğu barışına giden yolu açacak olan bu tarihi adımın amacına uygun olarak başarıyla tamamlanması, barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük isteyen herkesin, hepimizin temel hedefi" diye konuştu. Karayılan, sürecin kesintiye uğramaması için temel olan bazı hususların 6 madde halinde formüle edildiğini belirterek, bunları şöyle sıraladı:
Güçlerimiz hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhlardan çekilecek.
Çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.
Güney Kürdistan'a çekilecek olan güçlerin varlığına gereken anlayışı göstermelerini, başta Federe Kürdistan Hükümeti olmak üzere ilgili güçlerden beklemekteyiz.
Çekilmede Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Güçlerimize yönelik herhangi bir saldırı, operasyon, bombardıman olması halinde çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde misilleme hakkı kullanacak.
Çekilme sırasında, Türk devlet güçlerinin de bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması gerekmekte. Sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, mektuplarla ifade ettiğimiz ve devletin de bilgisi dahilinde olan hususlara dikkat edilmeli.
Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır.

ÜÇ AŞAMALI ÇEKİLME
Açıklamada, sürecin üç aşamadan oluştuğu belirtildi. Birinci aşama geri çekilmeyle tamamlanacak. İkinci aşamada ise demokratikleşme konusunda hükümetin atacağı adımların takip edileceğini belirten Karayılan "Bu süreçte koruculuk, özel tim, tüm özel savaş yapılarının devre dışı edilmesi ve demokratik sivil toplum zihniyetine uygun ortamın oluşturulması gerekli" dedi. Tüm kimlik, inanç ve mezheplerin garanti altına alınacağı bir anayasanın önemli olduğunu söyleyen Karayılan, bunun hayati olduğunu kaydetti. Normalleşme süreci olarak belirtilen üçüncü aşamanın ise barışın kalıcılaşması, toplumsal uzlaşma, eşitlik ve özgürlükler süreci olduğu kaydedildi. Abdullah Öcalan dahil herkesin özgürleşeceği sürecin sonunda silahların tümden devre dışı bırakılmasının gündeme geleceği kaydedildi. Çatışmaların sona erdirilmesi, sorunların silahla değil siyaset ve diyalogla çözümden yana olduklarını söyleyen Karayılan, bölge ülkelerini ile ABD, AB ve Rusya'dan destek istedi. Karayılan, geri çekilme kararını almalarının kolay olmadığını belirterek "Bu karardan kim dönerse o zarar eder" dedi. Karayılan, sınır dışına çekilecek 5 bin kadar PKK'lının tamamının Kürdistan Özerk bölgesindeki Kandil'e geleceğini, Suriye ve diğer yerlere gitmeyeceklerini söyledi. Bunun için Barzani ve Talabani'nin de onayının alındığını kaydetti. "Bundan sonra BDP'lilere daha çok iş düşecek" diyen Karayılan, sürecin sağlıklı yürümesi için aracılar yerine Abdullah Öcalan'la direkt irtibatlarının sağlanmasını istediklerini vurguladı. Karayılan, sürecin sağlıklı gelişmesi için Erbil, bir Avrupa şehri, Diyarbakır ve batı illerinden birinde olmak üzere, "Birlik Dayanışma ve Barış Konferansları" örgütleme çağrısı yaptı. Bunun, halklar arasında milli dayanışma ve barış platformunun oluşması için yapılması gerektiğini söyledi. Karayılan, halen orta kademe yöneticileri ikna süreçlerinin sürdüğünü, bu anlamda sorunları tümüyle aşamadıklarını ifade etti. Silahlı çekilmenin gerekçesi olarak ise Meclis'ten bir yasanın çıkmamasını gösterdiler.

'ARTIK SİLAH KONUŞULMAYACAK'
Açıklamayı milletvekilleri şöyle değerlendirdi:
AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı: Çekilme oluyorsa sevinmekten başka elimizden bir şey gelmez. Artık silahların değil, dost, kardeş ellerinin birbirini tutması konuşulacak.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak: PKK silah bırakıyorsa, kan dökülmeyecekse, barış ortamı gelecekse mutlu oluruz.
MHP Lideri Devlet Bahçeli: PKK'lıların elini kolunu sallayarak çıkmasına güvenlik güçleri izin vermeyecektir.
BDP Grup Başkanvekili İdris Balüken: İlk aşamayla ilgili tüm sorumlulukların Kürt tarafınca yerine getirilmesinin beyanıdır.

ABD: ALKIŞLIYORUZ
Beyaz Saray, PKK'nın "çekilme" açıklamasını değerlendirdi. Beyaz Saray'dan BBC Türkçe'ye çekilmeyle ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Başkan Obama'nın daha önce söylediği gibi, Türkiye halkına 30 yıldan fazla bir süredir birçok acı ve kedere neden olan bir mücadelenin barışçıl şekilde çözüm çabalarını alkışlıyoruz."

"İHA"ENDİŞESİ
PKK'nın basın toplantısını izlemeye Kandil'e giden çok sayıda gazeteciye açıklamanın başka bir alanında yapılacağı kaydedildi. Yer değişikliği ve gecikmenin nedeninin bölgede keşif uçuşu yapan insansız hava araçları olduğu iddia edildi. Açıklaması ormanlık arazi içinde yapıldı. Açıklama Türkçe, Kürtçe ve İngilizce yapıldı. Gazetecilerin cep telefonları kapattırıldı. Basın toplantısında KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'ın yanında, KCK Yürütme Konseyi üyesi Zeki Şengali ve Kongra Gel Başkanlık Divanı üyesi Hacer Zagros da bulundu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 Mayıs'ta çekiliyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN