Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksim'de 1 Mayıs muamması

Giriş Tarihi: 26.4.2013

Türk-İş, DİSK, KESK ve TTB, " 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacağız" açıklaması yaptı. Sendika temsilcileriyle görüşen Vali Mutlu ise "Müsaade edemeyiz, yeni alan müracaatı bekliyoruz" dedi

Türk-İş, DİSK, KESK ve TTB, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararı aldı. Dört örgütün ortak açıklamasında, 1 Mayıs'ı birlik ve dayanışma içerisinde, en geniş katılımla kutlamak için çalışmaların tüm Türkiye'de olduğu gibi İstanbul'da da devam ettiği belirtilerek, "Bu yıl da, çağırıcı ve katılımcı örgütler olarak İstanbul'da 1 Mayıs'ı Taksim 1 Mayıs Alanı'nda kutlayacağız" denildi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Bu yıl Taksim 1 Mayıs alanının yayalaştırma projesi nedeniyle kutlamaların yapılması konusunda kimi fiziki engeller göze çarpmaktadır. Fakat bu tamamen teknik bir sorundur. Yaptığımız incelemelerle birlikte, alınacak önlemlerle bu sorun aşılacaktır" dedi. "Bu konuda kendi programımızı yaptıktan sonra, toplanacağımız ve Taksim'e giriş yerlerimizi kamuoyuyla paylaşacağız. Taksim'in dışında başka alternatifimiz yok" diye konuşan Beko şunları söyledi: "Burada hiçbir arkadaşımızın burnunun kanamaması için önce biz kendi önlemlerimizi almak zorundayız. Ondan dolayı da çalışmalarımızı çok dikkatli ve titiz sürdürüyoruz." Ardından sendika temsilcilerinden oluşan heyet Cağaloğlu'ndaki valilik binasına geldi.

VALİ: SADECE ÇELENK

Sendika temsilcileri ile görüşen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise toplantının ardından inşaat çalışmalarının sürdüğü Taksim'de 1 Mayıs kutlaması yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Sendika temsilcileriyle görüşmeler yaptıklarını ve yeni alanlar örendiklerini söyleyen Mutlu, "Bu şartlarda mitinge müsaade edemeyeceğimizi açıklamış olduk. Yeni bir alan için müracaat bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Mutlu, "Taksim'de çelenk ve anma seremonisine müsaade edeceğiz. Aldığımız karar İstanbul, emekçiler ve insanlarımızın güvenliği için doğru bir karardır. İstanbul'da 1 Mayıs'ın huzurlu, güvenli bir ortamda geçmesini yürekten temenni ediyorum" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksim'de 1 Mayıs muamması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN