Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şeyi AK Parti'den beklememek gerekiyor

Giriş Tarihi: 27.4.2013

PKK lideri Karayılan, Barzani yönetimindeki bağımsız Kürt devletine karşı olduklarını belirtip "Sorunun çözümüne Türkiye'deki demokrasi güçleri de destek vermeli" dedi

Kandil'de önceki gün PKK'nın 8 Mayıs'ta Türkiye'den çekileceğini açıklayan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, Barzani yönetimindeki bağımsız bir Kürt devletine karşı olduğunu söyledi. Karayılan, süreç doğru yürüdüğünde, 4 yılda Kürt sorununun çözüleceğini belirtti. Karayılan, şunları söyledi:
KÜRDİSTAN'A KARŞIYIZ: Irak'tan ayrılacak bir Kürdistan devletini desteklemeyiz. Önümüzdeki aylarda böyle bir bağımsızlık ilanı gündemde olacak, bunu biliyoruz. Biz Ortadoğu'da bütün halkların eşit, demokratik ve kardeşçe yaşamalarının sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Bunun tek yolu konfederalizm ve federasyondur. Çünkü bir ulusun üstünlüğüne dayalı devletler sadece diktatörler yaratır.
İKTİDARA YÜKLENMEMEK LAZIM: Çözüm sürecine Türkiye'deki demokrasi güçleri destek vermelidir. Her şeyi Adalet ve Kalkınma Partisi'nden beklersek işimiz zorlaşır. Bu sorunun çözülmesi sadece iktidarın elini taşın altına koymasıyla olmaz. Biz anayasada Türk milleti tanımını ancak diğer milletlerin adı da yer alırsa destekleriz. Ama Türkiye halkları ifadesine karşı çıkamayız.
AVRUPA HEPİMİZİ KULLANIYOR: Avrupa çözüm süreci konusunda çok samimi değil. Paris'te yaşanan katliam ortada. Söz konusu binanın 3 ayrı girişi var. Etkili bir soruşturma yaptıklarına inanmıyoruz. Türkiye demokratikleşerek, Kürt kartını Avrupa Birliği'nin elinden almalıdır ki, artık Türkiye'yi ve Kürtleri kullanmasınlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şeyi AK Parti'den beklememek gerekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN