Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şanghay 'ortak kader' belgesi imzalandı

Giriş Tarihi: 27.4.2013

Davutoğlu, Almatı'da AB'ye rakip olarak anılan Şanghay İşbirliği Örgütü mutabakat belgesine imza attı. Davutoğlu "Bu hem ortak kader beyanı, hem de omuz omuza yürüyeceğimiz uzun bir yolun başlangıcı" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) arasında, Türkiye'nin "diyalog ortağı" olarak örgütle gerçekleştireceği işbirliğine ilişkin mutabakat belgesine imza attı. Davutoğlu, belgenin, hem bir "ortak kader" beyanı hem de Türkiye ile örgütün "el ele ve omuz omuza yürüyeceğimiz uzun bir yolun başlangıcı" olduğunu söyledi. Afganistan'ın güvenliği ve istikrarı için bölgesel işbirliğini güçlendirecek yeni güven artırıcı önlemlerin benimsendiği "İstanbul Süreci Dışişleri Bakanları Konferansı"nın üçüncüsü Kazakistan'ın Almatı şehrinde düzenlendi. Açılışını Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in yaptığı konferansta Davutoğlu, Afgan hükümetiyle Taliban arasındaki barış çabalarının, 2014'teki genel seçimlerin ve ABD ile müttefik orduların 2014'te geri çekilecek olmasının ülke açısından tarihi bir dönemeç olduğunu söyledi. Bölge ülkelerinin kalkınabilmesi için güven arttırıcı 6 önlemin uygulanamaya konması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, uyuşturucu, radikalizm ve teröre karşı ortak hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ise, ülkesinin İstanbul Süreci'ni başından beri desteklediğini, Afganistan'ın huzura kavuşması için ülkesinin üzerine düşen her türlü desteği vermeye hazır olduğunu beyan etti.

'ŞANGHAY RUHU GÜÇLENECEK'
Konferansın ardından Türkiye ile "Avrupa Birliğine rakip" olarak gösterilen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) arasında mutabakat belgesi imzalandı. Konuya ilişkin ŞİÖ Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev ile basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, Türkiye'nin "diyalog ortağı" olarak örgütle gerçekleştireceği işbirliğine ilişkin imzalanan mutabakatın, bir "ortak kader" beyanı olduğunu söyledi. Davutoğlu, bu ortaklığın ekonomi ve ulaşım başta olmak üzere Türkiye'nin örgütle bağlarını güçlendireceğini ve ortak tehlikelere karşı birlikte mücadele etme imkanı sunacağını kaydetti. Genel Sekreter Mezentsev ise Türkiye'nin katılımının "Şanghay ruhunu" güçlendireceğini söyledi. ŞİÖ, 1996'da Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan arasında kuruldu. Beşliye daha sonra Özbekistan eklendi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanghay 'ortak kader' belgesi imzalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN