Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tüm kötülüklerin anası alkoldür'

Başbakan Erdoğan hayatta birçok arızi durumun, birçok yıkımın sebebinin alkol olduğunu söyledi

ve Dünya Sağlık Örgütü'nün düzenlediği "Global Alkol Politikaları Sempozyumu" dün Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. Sempozyumda Başbakan Erdoğan da bir konuşma yaptı. Erdoğan "Hayatın her alanında birçok yıkımın alkol yüzünden kaynaklandığı, alkolün bütün kötülüklerin anası olduğu" vurgusunu yaptı. Erdoğan şu mesajları verdi:
CUMHURİYETİN HARCI KAN: Alkole yönelik her düzenlemeyi, çocukları alkolden korumaya yönelik her adımı, Cumhuriyete, laikliğe bir tehdit gibi lanse etmek, ta oralara taşımak, 1940'ların zihniyetidir, Soğuk Savaş Dönemi'nin refleksidir. 4 dörtlük bir cehalettir. Türkiye Cumhuriyeti'nin harcı, dikkatinizi çekiyorum, alkolle değil, şehitlerimizin kanıyla karılmış bir harçtır.
MİLİ İÇKİMİZ AYRAN: TBMM'nin çıkardığı ilk yasalardan biri alkolle mücadele yasası. Ne var ki, bu kanun, uzun süre yürürlükte kalamadı. Tek parti iktidarı döneminde, alkol teşvikini abartılı bir propagandaya dönüştürdü. Alkollü içkilere adeta 'halis gıda süsü' verilmek istendi. Bira, Cumhuriyet'in ilk yıllarında, yayınlanan bazı kitaplarda, 'milli bir halk içkisi' olarak takdim edildi. Milli içkimiz ayrandır.
ÇOCUKLAR İÇİYORDU: bazı aileler, sağlığa faydalı diye lanse edilen birayı, besleyici olduğu gerekçesiyle ilkokul çağındaki çocuklarına, evlatlarına içirmeye başlamışlar. Ankara'da, Atatürk Orman Çiftliğinde, çocuklara, adeta süt gibi, meyve suyu gibi alkolü içkiler içirilmeye başlandığını gösteren fotoğraflar elimizde var.
KAFAYI BULAN DÖNER BIÇAĞINI ALIR: Kampus alanlarında alkol satışı vardı. Öğrenciye alkol verilir mi? Alkolü alan kafayı bulan, döner bıçağını alır arkadaşlarının üzerine gider. Onun için kampus alanlarında alkollü içki satışını yasakladık.
İNDİRİM OLMAZ: Alkollü, alkolsüz vatandaşa çarparak ölümüne neden oluyor. Birkaç ay sonra cezaevinden çıkıveriyor. Alkollüydü, budan dolayı cezası hafifletici. Böyle bir mantık olamaz. Üzerinde çalışıyoruz.

'Alkollü içki reklamları aldatıcı'
REKLAMLARA DÜZENLEME: Alkollü içki reklamlarına ilişkin kapsamlı düzenlemeler yaptık. Şimdi de gazeteler bunlar üzerinde de reklamların yapılmasını yasaklama çalışması üzerinde arkadaşlarım çalışıyor. Kısa zamanda gazetelerde de bu reklamların yapılmasını engelleyeceğiz. Çünkü bu reklamlar aldatıcıdır.
PETROL YOK, ÖTV'LE R GELİ R KAYNAĞI: Zaman zaman bu konuda vergiler artıyorsa kusura bakmasınlar mecburuz. Yani ÖTV'lerde bizim petrol kuyularımız olmadığı için en önemli gelir kaynağımız da bu. Onun için üzerinde çalışıyoruz. Vatandaşımızın da sağlığı için çalışıyoruz.

Yeşilay Başkanı: Yaş sınırı 21 olmalı
Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, alkolün toplumsal ve bireysel zararları konusunda farkındalığın artması amacıyla bu sempozyumu gerçekleştirdiklerini belirtti. Avrupa'da alkol tüketimi ile ilgili çarpıcı rakamlar veren Karaman, "Dünya'da her yıl 15-30 yaş grubunda 320 bin insan alkole bağlı sebeplerle hayatını kaybediyor. Şiddete uğrayan çocukların yüzde 16'sı, alkolik anne babadan dolayı şiddet görüyor. Avrupa bu konuda önlem almakta geciktiğini farkında ve hızlı şekilde tedbir almaya çalışıyor. Türkiye'de ise 14-19 yaş arası alkol tüketimi yüzde 20" dedi. Karaman, "Alkol satışı 21 yaşından küçüklere yapılmamalı. Bunun sebebi de o yaştan önce bedensel ve zihinsel gelişimin sağlanmaması. Gece belli bir saatten sonra alkol satışının olmaması ve Avrupa Alkol Politikaları Birliği'nin belirttiği gibi alkole fiyat ve vergi artışı getirmek doğru olacaktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tüm kötülüklerin anası alkoldür'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN