Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'dan tezkere açıklaması

Giriş Tarihi: 29.4.2013 10:56 Güncelleme Tarihi: 29.4.2013 11:00

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yurt dışına asker gönderilmesi durumunda TBMM tezkeresine başvurulduğunu, Patriot konuşlandırılmasında ise, Türkiye'nin asker gönderen değil, evsahibi ülke olduğuna işaret ederek TBMM kararına gerek bulunmadığını söyledi.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök'ün soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı, Patriot konuşlandırılması konusunda müttefiklerin ulusal prosedürleri gereği farklı süreçler izlemelerinin doğal olduğunu ifade etti. Bu kararın, ABD açısından Kongre veya Senato onayı gerektirmediğini tamamen icra makamının direktifine bağlı yürütüldüğüne belirten Davutoğlu, "Hollanda ve Almanya ise yurt dışına asker gönderecekleri cihetle, konuyu parlamentolarına taşımışlardır" dedi.

Yurt dışına asker gönderilmesi durumlarında TBMM tezkeresine başvurulduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı, "Patriot konuşlandırılmasında ise, Türkiye asker gönderen değil, evsahibi ülke olduğu; konuşlandırma talebimize binaen NATO kapsamında, tamamen savunma amaçlı ve geçici bir süre için yapıldığı cihetle, Anayasamızın ve kanunlarımızın ilgili maddeleri uyarınca, geçmiş uygulamalarla da paralel şekilde, TBMM kararı istihsaline gerek bulunmamaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'dan tezkere açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN