DİSK'ten geri adım

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işçilerin güvenli şekilde evlerine gitmek istediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1.5.2013 14:00 Güncelleme Tarihi: 1.5.2013 14:03
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Bir gaz bombası atılacaksa çetelere, mafyaya, ülkeyi taşeron ülke konumuna getirenlere atılması lazım. İşçiler gaz bombasını veya hakareti hak etmedi" dedi.

Beko, DİSK Genel Merkezi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, DİSK olarak kardeş sendikalar, meslek odaları ve Türkiye işçi sınıfıyla Türkiye'de de 1 Mayıs'ın omuz omuza yaşanabileceğini göstermek için çok çaba harcadıklarını söyledi.

Barış rüzgarlarının estiği bir ortamda, işçilere polis müdahalesini arzu etmediklerini dile getiren Beko, ancak İçişleri Bakanı Muammer Güler'in talimatıyla yürüyüşe katılan işçilere biber gazı atıldığını savundu.

Müdahale sonucunda bazı işçilerin yaralandığını bazılarının da taciz edildiğini aktaran Beko, yaralıları alan ambulansların, adeta sıkıyönetim ilan edildiği için hastaneye gitmekte zorlandığını anlattı.

Taksim Meydanı'nda geçmişte yaşananların tekrar yaşanmamasını istediklerini ifade eden Beko, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kardeşlerimizi katledercesine yapılan bu saldırıyı, DİSK adına kınıyorum. Kardeşlik mücadelesi veren insanlar bu yapılanları, baskıyı, terörü hak etmedi. Bunlar, bu ülkenin insanları. Bu ülkede çalışan işçilere kalkan eller, elbet bir gün kırılacaktır. DİSK, kurulduğu günden bu yana demokrasi mücadelesi veren bir sendikadır. Biz yarın da demokrasi mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Bugün Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow, bizimle beraber olmak istiyordu. Az önce kendisiyle görüştüm. 'Türkiye'de yaşananlara bir anlam veremiyorum' dedi. Yaptığımız görüşmelere göre, hiç bir ülkede olay olmamış. Kimsenin kanadı kırılmamış, kimseye gaz atılmamış, işçiler günlerini kutlamış. Ama Taksim'de siyasal iktidarın işçilere uyguladığı tam bir faşist diktatörlüktür. Bir çok semt ve ilçelerden aldığımız bilgiye göre, arkadaşlarımız atılan gaz bombalarından etkilenerek hastanelere kaldırılmış. Tüm çabamıza rağmen sayılarını tespit edemedik. Çocuklara varıncaya kadar yapılan saldırıları tekrar tekrar kınıyoruz."

Beko, daha sonra diğer konfederasyonlarla ortak basın açıklaması yapacaklarını bildirdi.

DİSK'e uygulanan ablukanın ve işçilerin önündeki barikatların kaldırılmasını, işçilerin özgür iradeleriyle sokaklarda dolaşabilmesini talep ettiklerini aktaran Beko, "Lütfen, bu dakikaya kadar yaptıklarınızı işçilere tekrar yapmayın. Bu insanlar kutsal insanlardır. Onlara saldırıda bulunulmamasını diliyorum. Bir gaz bombası atılacaksa çetelere, mafyaya, ülkeyi taşeron ülke konumuna getirenlere atılması lazım. İşçiler gaz bombasını veya hakareti hak etmedi" dedi.

Kani Beko, işçilerin güvenli şekilde evlerine gitmek istediğini söyledi.

İŞÇİLER DAĞILMAYA BAŞLADI

İşçiler, Beko'nun açıklamasının ardından DİSK Genel Merkezi'nden ayrılmaya başladı. Bazı işçilerin taş atması sonucu, polis de biber gazıyla müdahalede bulundu. Polis, işçilerin ayrılmasının ardından güvenlik çemberine aldığı DİSK Genel Merkezi'nden çekildi.

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi DİSK Genel Merkezi'ne geldi. Hurdacıların, Şişli'de müdahale sırasında kullanılan biber gazlarının kovanlarını topladığı görüldü.

Emniyet güçlerinin, sokak aralarında aldığı önlemler ise sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DİSK'ten geri adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN