'Ya silah verin ya da jetleri önleyin'

Suriye'deki geçiş hükümetinin Başbakanı Hassan Hitto: İran'dan sonra Rus askerleri de sahadalar. Türkiye demokrasisini örnek alıyoruz. Biz kendi savaşımızı yaparız. Bize zemin hazırlansın yeter

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Suriye'de Esad yönetimini devirmek için yola çıkan, Türkiye'nin "şimdi hükümeti ilan etme zamanı değil" dediği, Müslüman Kardeşler üyesi olduğu iddia edilen Suriye geçiş hükümetinin Başbakanı Hassan Hitto, SABAH'a konuştu. Suudların ve ABD'nin mesafeli durduğu bir isim olan Hitto "10 bin mermimiz kaldı. Bizim için savaşın demiyoruz ama ya uçuşa yasak bölge ilan edin ya da silah verin. Çizmelerinizi giyip bizim için savaşın demiyoruz" dedi.
Türkiye bile karşı çıkarken sizce hükümeti kurmak doğru bir adım mı?
Türkiye bizim en büyük destekçilerimizden. Son 10 yılda Türkiye'deki tüm gelişmelere hayranlıkla bakıyoruz. Türk demokrasisini örnek alıyoruz. Evet, Türkiye yol gösterici olarak bunu daha sonra yapmayı söyledi. Bizim söylediğimiz ise Suriye'deki durum her geçen gün daha da kötüleşiyor. Biz bir alternatif oluşturmazsak daha da kötüye gidecek. Bu da hükümet...
Alanda motivasyon nasıl?
Bence askerlerin ve halkın morali artıyor. Suriye halkı umutlu ve devam etmekte kararlı. Çünkü devrime bağlılar. Zor bir dönemden geçiyoruz. Bugün İran'ın Suriye'deki varlığı çok daha fazla, daha fazla Hizbullah askeri var, İran askeri var. Ayrıca Rus askerlerinin ve uzmanlarının da olduğu iddiaları var. Her hafta gemiyle Rusya'dan silah geliyor. Bazen uluslararası toplum devrimden daha yavaş hareket edebilir.

10 BİN MERMİMİZ KALDI

Suriye'nin ne kadarı kontrolünüzde?
Yüzde 60 civarı.
Askerlerinizin ve silahınızın sayısı ne kadar?
Yüksek Askeri Konsey'e (YAK) göre devrim için savaşan 150 bin asker var. Silahların sayısını bilmiyorum ama sahip oldukları hafif silahlar. Yarı otomatik silahlar ve doçkalarla uçaklara nişan alıyorlar. Ama Komutan Selim İdris'in aktardığı 5 cephedeki askerlerine yollayacak yeterli mermisi yok. İdris'in askerleri aylardır maaş almadı. Para ödenmeli ki yemek alabilsinler. Evet; bu Suriyelilerin ödeyeceğiz dediği bir bedel. Eğer bu jetler üzerimizde uçmazsa içeride yapabileceğimiz çok şey var. Biz kendi savaşımızı yapacağız. Sadece zemini hazırlamanızı istiyoruz.

"ABD vatandaşıyım diye daha az Suriyeli değilim"
Amerikan mısınız?
Suriyeliyim ve ABD vatandaşlığını kabul ettim. 30 yıl boyunca ABD'de yaşadım. ABD'ye eğitim için gittim ve çalıştım. Çok deneyim kazandım. ABD vatandaşlığım olduğu için daha az Suriyeli değilim.
El Nursa Suriyelilerden mi oluşuyor, yoksa dışarıdan gelen savaşçılardan mı?
Rejimin düşmesi için savaşan gruplar devrimin bir parçasıdır. El Nursa El Kaide'ye bağlı olduğunu açıkladı. Bu Suriye halkına yabancıdır. Yabancı bir ideolojiye ait grup Suriye'nin bir parçası değildir, olamaz.
Türkiye'deki çözüm süreci sahaya da yansıyor mu?
Türkiye'nin istikrarı Suriye halkının yararına olacak. Bence Türk hükümetinin stratejisi çok akıllıca.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ya silah verin ya da jetleri önleyin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN