Bayramı zehir ettiler

Giriş Tarihi: 2.5.2013

Üç yıldır huzurla kutlanan 1 Mayıs, Taksim inatlaşmasıyla eskiyi aratmadı. İstanbul'da ulaşım durdu, polis Taksim'e çıkan bütün yollarda aşırı güç kullandı. Molotof atan göstericilerle çatışma çıktı. Halk ve turistler biber gazından etkilendi, yaralanan bir sivil ile 3 polis ameliyata alındı

Valiliğin inşaat çalışmasını gerekçe göstererek Taksim'de kutlanmasını yasakladığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle İstanbul'da olağanüstü hal yaşandı. 2010'dan sonra Taksim'de tam bir bayram içinde yapılan kutlamalar bu sene olaylı geçti. İstanbul'da toplam 22 bin polis görev yaptı. Taksim Meydanı'na bariyerler kondu. Kent helikopterle denetlendi. Ambulan ve Toplumsal Müdahale Araçları (TOMA) bekletildi. Polis, Taksim'e çıkmaya çalışan gruplara Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu'nda müdahale etti. İşte İstanbul'dan 1 Mayıs manzaraları...

DAVUL ZURNAYLA

Hak-İş'e bağlı 30 kişilik 'izinli' bir grup, davul zurna eşliğinde, ellerinde Türk bayrağı, karanfiller ve "Yaşasın 1 Mayıs" pankartıyla Taksim Meydanı'na girdi. Grup, Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koydu. Bir başka grup da Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı. Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Torumtay, Taksim'de temsili olarak bulunduklarını ancak izin verilen ölçüde alana girebildiklerini söyledi. CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ise Hakİş'i "İnsanlar gaz yerken davul zurnayla buraya gelmeyin" diyerek eleştirdi.

MERKEZE DE GAZ BOMBASI

Taksim'e yürümekte ısrar eden gruplarla polis arasında ise İstanbul'un farklı noktalarında şiddetli olaylar yaşandı. Beşiktaş'ta Atatürk Anıtı'nın bulunduğu alanda toplanan CHP'li bir grup, oturma eylemi yaptı. Eyleme katılan ve biber gazından etkilenen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP Parti Meclisi üyesi Ercan Karakaş, Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ali Haydar Kahraman ise kalp krizi geçirdi ve hastanede tedaviye alındı.
Şişli'den Taksim'e yürüyüşe geçen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kortejine, polis su ve gazla müdahale etti. Genel merkeze gaz bombası atıldı. Binada bayılanlar oldu. Süreç, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar'ın DİSK Genel Başkanı Kani Beko'ya 50 kişiyle Taksim'e çelenk konulması için izin verileceğini söylemesiyle başladı.
DİSK direndi. Polis, DİSK grubuna megafonla "Dağılmazsanız çevik kuvvet ekipleri tarafından dağıtılacaksınız. Bu son uyarımız" dedi. Korteje müdahale edildi. Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaralandı.

72 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda da İşçi Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Halk Evleri ve Türkiye Gençlik Birliği üyeleri kortej oluşturdu. Polis, grubu gaz ve suyla dağıttı. Yine Okmeydanı'ndan yürüyüşe geçerek Şişli Camisi'nin önüne gelen yüzleri maskeli bir gruba polis, biber gazıyla müdahale etti. Terör örgütü DHKP-C lehine slogan atan göstericiler, polise taş ve molotofkokteyli fırlattı.
Antikapitalist Müslümanlar adlı bir grup kanatları kaldırılan Galata Köprüsü'ne tırmandı.
Çatışmalarda onlarca kişi yaralanırken 72 kişi de gözaltına alındı. 2 bin adet kapsül biber gazının kullanıldığı olaylarda tonlarca gazlı ve boyalı su sıkıldı. Daha önceki yıllarda Almanya'dan ithal edilen göz yaşartıcı gaz bombası yerine bu yılki gaz bombaları Brezilya ve ABD'den geldi.
Çıkan olaylarda 22 polis yaralandı bunlardan 3'ü ameliyata alındı. Yaralı sivillerden biri de beyin travması nedeniyle ameliyat edildi.
Doktorlar, hemşireler ve ambulans şoförleri gaz maskesi taktı.
Mecidiyeköy'de polise, sapanlarıyla demir bilye atan 4 kişi gözaltına alındı. Barbaros Bulvarı'nda bir grup, polisin üzerine çöp konteynırı yuvarladı, kaldırım taşlarıyla saldırdı.
Taksim'e çok sayıda seyyar tuvalet getirildi.
Polis telsizlerinde ise ilginç konuşmalar yaşandı:
"TOMA'da su bitti merkez. Arada kaldık. İtfaiyeye çekin itfaiyeye çekin.
Mühimmat takviyesi gerekiyor merkez.
Hastanenin içine gaz sokmayın. Gaz sokmayın.
Polis Müdürü: Orada arkadaşlarınız müdahale ediyor, Bazılarınız ağzınız açık seyrediyorsunuz.
Gaz sıkma diyoruz, sıkıyorsunuz, sonra kendiniz etkileniyorsunuz."

VALİ: MÜDAHALE ORANTILI
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, şu bilgileri verdi: "Çağrılarımıza uyan ve bize yardımcı olan çok kıymetli İstanbullulara, emekçi kardeşlerime teşekkür ediyorum. 3000- 3500 civarında küçük marjinal gruplar, Taksim civarındaki Mecidiyeköy, Dolapdere, Şişli ve Beşiktaş bölgeleri ağırlık olmak üzere polis barikatlarına karşı yoğun saldırılar gerçekleştirmişlerdir. Yüzleri maskeli gruplar, molotofkokteyli ve demir bilyeli saldırıda bulunmuştur." Orantısız güç iddialarını yalanlayan Vali Mutlu, "Düşene ve kaçana müdahale edilmedi. Bilye atana su ve gazla müdahale edildi. Fevkalade orantılı ve dengeli bir müdahale gerçekleştirildi" dedi. Vali, ulaşım kısıtlamaları içinde de özür diledi.

HABER VE FOTOĞRAFLAR: Bülent ERGÜN-Recai KÖMÜR-Mustafa KAYA-Murat ŞENGÜL-Emin ÖZMEN-Hasan AY-Erhan ÖZTÜRK-Gülcan DEMİRCİ-Erdoğan YAPIK-Mesut ALTUN-Ali BALCI-Deniz DERİN-Ali ŞAHİN-Ali OKTAY-Ferit ZENGİN-Emir SOMER-Zeynel YAMAN-Fatih ULAŞ-Pervin METİN-Ufuk KÖROĞLU-Yunus TİRYAKİ


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayramı zehir ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN