Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dilan'ın molotof atma görüntüleri

1 Mayıs kutlamaları sırasında başından yaralanan lise öğrencisi Dilan Alp'in, olaylar sırasında elinde molotofla çekilmiş görüntüleri ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 3.5.2013 16:31 Güncelleme Tarihi: 3.5.2013 17:04
1 Mayıs'ta çıkan olaylar sırasında Tarlabaşı'nda başından yaralanan Dilan Alp'in, olaylar sırasında çekilen yeni görüntüleri ortaya çıktı. Emniyetin basına dağıttığı görüntülerde Alp'in elinde molotofkokteyli ile eyleme katıldığı görülüyor.

Hastanede tedavisi süren ve durumunun iyiye gittiği belirtilen Dilan Alp'in 1995 doğumlu olduğu belirtildi. HDK bileşenlerinden Türkiye Gerçeği mensubu olduğu öğrenilen Dilan Alp'in olaylar sırasında polise taş, sopa ve sapan ile saldırıda bulunan ve sonrasında gözaltına alınan Söz Dergisi ve Türkiye Devrim Partisi mensupları ile birlikte hareket ettiği belirtildi. Dilan Alp'e yaralandıktan sonra örgüt mensuplarının sahip çıktığı öğrenilirken, örgüt içinde yakın zamanda faaliyet göstermeye başladığı ifade edildi.



Hastanede tedavisi süren Meral Dönmez'in ise (26) ise olaylar sırasında Okmeydanı'nda yaralandığı, pansuman haricinde tıbbi müdahale yapılmadığı ve halen müşahede altında tutulduğu belirtildi. DHKP-C terör örgütü içerisinde faaliyet gösterdiği, öğrenilen Dönmez'in, örgüt üyesi olmak suçundan yargılandığı davada 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırıldığı, cezaevinde yaklaşık 1 yıl yattıktan sonra tahliye olduğu ortaya çıktı. Dönmez'in tahliyesinin ardından İstanbul Gençlik Federasyonu içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet yürütmeye devam ettiği, 2008 yılı içerisinde ise Kocaeli Gençlik Derneği içerisinde örgütsel faaliyetlerine başladığı ve Kocaeli'nde bulunduğu süre içerisinde örgüt adına birçok toplumsal eyleme katıldığı tespit edildi. Dönmez'in Yürüyüş Dergisi içerisinde de faaliyet gösterdiği öğrenildi.

Dönmez'in, 3 Aralık 2011'de Kocaeli'nde Gençlik Federasyonu tarafından füze kalkanıyla ilgili sürdürülen çadır eylemine destek vermek amacıyla, geçtiğimiz yıl Gaziosmanpaşa'da Zekeriya Yurdakul isimli polis memurunu şehit eden Sultan Işıklı'nın ablası Gülşah Işıklı ile birlikte gerçekleştirdikleri işgal eylemi nedeniyle gözaltına alındığı ortaya çıktı. Meral Dönmez'in, Gençlik Federasyonu'na 14 Mart 2013 günü yapılan operasyonda gözaltına alındığı ve sonrasında serbest bırakıldığı ifade edildi.

Öte yandan, Meral Dönmez'in daha önce katıldığı eylemler sırasında çekilen fotoğrafları da basına dağıtıldı.

DİLAN'IN VURULMA GÖRÜNTÜSÜ



VALİ MUTLU, DİLAN'IN EYLEM GÖRÜNTÜLERİNİ İZLEDİ

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs günü, polise taş atan grubun içerisinde yer alan 17 yaşındaki Dilan Alp'in eylem görüntülerini izledi. Görüntüleri inceleyen Mutlu, 'İHA'dan videoları izlesinler. Polise taş atan grubun içerisinde Dilan'ı görecekler' dedi.

1 Mayıs günü yaşanan olaylarda başından yaralanan Dilan Alp'in polisin attığı gaz bombasının başına isabet etmesi sonucu yaralandığı iddialarına Vali Mutlu yanıt verdi. 'Dilan'ı oraya biz göndermedik, marjinal grup gönderdi' diyen Mutlu, şunları söyledi:

'Ne işin var senin polise taş atan grubun içerisinde. Biz bu ülkenin çocuklarına yanlış işlere, bu istismarlara kandırılmasına karşıyız. Benim tavrım gençleri bu şekilde kullananlara karşı. Dilan 19 yaşında bir kız çocuğumuz. Diyorlar ki, annesiyle birlikte teyzesine giderken yolda gaz bombasının fişeği sonrasında yaralandı. İHA'dan videoları izlesinler. O grubun içerisinde kırmızı pantolonuyla çok net gözüküyor. Polise taş atan grubun içerisinde Dilan'ı görecekler' şeklinde konuştu.

1 Mayıs'ta yaralanan gençlerin emniyette kayıtları olduğunu ve marjinal grup üyelikleri bilinen kişiler olduğunu söyleyen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 'Bunların yaptıkları belli. Taş atmış, molotof atmış, bilyeleri sapanla atmış şahıslar. Bunlara karşı yaralandılar diyorlar. Yaralanabilir. Tabi kimsenin yaralanmasını istemeyiz. Yaralananlara bakıyoruz iki tanesi ile ilgili net kayıt var. Bir tanesi kendi arkadaşlarını kendilerinin yaraladıklarına dair Serdar denilen bir çocuk var. Kendi kendilerini yaraladıklarına dair kayıt var. Bunlar televizyonlara yansıdı. Yani polisin herhangi bir müdahalesiyle yaralanan biri değil' ifadelerini kullandı.

Mutlu, asıl suçluların hukuken çıkılması müsaade edilmemiş alanlara insanlara çağrı yaparak davet edenler olduğunu söyledi. Vali Mutlu, 'Çok net söylüyorum, yaralanan polis memurlarının da, yaralanan marjinal grup üyelerinin de, yıkılan otobüs duraklarının da, parçalanan kaldırımlarında sokağa çıkamayan İstanbulluların da yaşanan bütün olayların tek sorumlusu ısrarla hukuken müsaade edilmemiş bir yere hukuk dışı da çıkarız diyenlerindir' dedi.

'KANUNSUZ MİTİNGE ÇAĞRIDA BULUNANLAR HAKKINDA İŞLEM YAPILMALI'

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kanunsuz bir mitinge gelmeleri için insanlara çağrıda bulunanlar hakkında işlem yapılması gerektiğini söyledi. Alınan kararların doğru olduğunu söyleyen Mutlu, 'Biz olanları bitenleri ne yaşandıysa bütün dokümanları vereceğiz. Zaten işin adli boyutu da var yaralananlar da var. Polis memurları yaralandı. Elbette ki devletin hukuk mekanizmaları bizim verdiğimiz dosya üzerinde değerlendirmelerini yapacaklardır. Bazıları diyorlarmış, 'Vali hakkında da, emniyet hakkında da hukuki işlemler başlatacağız.' Zaten bu her zaman beklediğimiz bir şey. Olaylar başlamadan önce hukuken de vicdanen de haklıyız. Yaptığımız tamamen doğrudur. Dünyanın neresinde suç duyurusunda bulunulursa bulunsun hukuken de hiçbir problem yoktur. Aldığımız karar tamamen doğrudur. İnsanlarımızın güvenliğiyle ilgili böylesine riskli bir alanda miting yapılmamasına müsaade etmemek bir idarecinin görevidir. Ben görevini tam yapmış bir idareciyim. Dolayısıyla sorun yok suçluları tekrarladım' dedi.

'BİZ BU MİSKETLERLE KÜÇÜKKEN OYNUYORDUK'

1 Mayıs'ta göstericilerin polise attığı demir bilye ve misketleri gösteren Mutlu, atılan demir bilye, taş ve misketlerden 22 polis memurunun yaralandığını söyledi. Vali Mutlu: 'Biz bunlarla küçükken oynuyorduk. Çocukluğumuzda oynadığımız şeyler. Şimdi ise bunları cephane yaptılar' dedi.

Vali Mutlu, biber gazı ve suların, polis barikatını aşmaya çalışan marjinal gruplara atıldığını söyledi. Radikal grupların içerisinde kim varsa onların da gazdan sudan etkilendiğini söyleyen İstanbul Valisi, 'Ne atmamızı bekliyorlardı? Bana siz demir bilye ile saldıracaksınız, molotoflar ile saldıracaksınız. Bunları da önümüzde ki günlerde sergileyeceğiz. Sapanlarla taşları, misketleri, demir bilyeleri atacaksınız. Biz atın atın mı diyeceğiz. Var mı devletin bir güvenlik teşkilatı. Devletin bir güvenlik teşkilatı suçluyu takip etmek için var. Peki suçluyu neden koruyorlar? Pek çok kesimde söylüyorlar; gaz attınız diye. Ne atmamızı istiyorlardı? Kurşun atmadık. Gaz attık su attık. Dayak da atmadık. Ama hak ettiler aslında. Ama biz bunları dikkatli bir şekilde kullandık' dedi.

'MİTİNG KAZLIÇEŞME'DE YAPILSAYDI BUNLARIN HİÇ BİRİ YAŞANMAZDI'

Hüseyin Avni Mutlu, sendikaların yapılan uyarıları dinleyip Kazlıçeşme'de miting yapması halinde ise bu olayların yaşanmayacağını söyledi. Mutlu, 'Biz bu uçurumun kenarına halkımızın gelmesine müsaade etmeyiz, tedbirlerimizi alacağız dedik. Neticede çağrıda bulunduk. Halkımıza dedik ki değerli yurttaşlarım bu çağrılara karşı dikkatli olun, bu miting alanı sıkıntılıdır, buraya gelmekte sıkıntı var. Bizim çağrılarımıza kulak verin ve buraya gelmeyin dedik. Ne oldu gelinmedi. Biz de tedbir aldık tabii ki. Hem uyarılarımız yaptık hem de buna rağmen gelmeyi arzu edebilecek kesimlerle ilgili bir takım tedbirlerimizi aldık. Bu güvenlik açısından da gerekliydi. İstanbullulardan da aldığımız bu geniş güvenlik tedbirler nedeniyle de yaşanan ulaşımdaki sıkıntılardan dolayı da çok net özür diledim. Ama bu tedbirleri almamız gerekiyordu' şeklinde konuştu.

SENDİKALARIN 1 MAYIS İDDİASI

Mutlu, sendikaların 1 Mayıs mitinginin Taksim'de yapılmasına bilerek izin verilmediği, 2014'te de Taksim'in 1 Mayıs kutlamalarına kapatılacağı yönündeki iddialarını da değerlendirdi. Mutlu, 'Yoruma gerek yok. Bu yılı güzel güzel tereyağından kıl çeker gibi değerlendireceklerdi. Ve bu yıl ki 1 Mayıs'ı bu şekilde bitirecektik. Biz yorum kapıları üzerinde durmuyoruz. 22 polis memuru yaralı. Ben Vali olarak müsaade etmediysem yapman gereken nedir onu da söyleyeyim. Hukuk şöyle diyor; bir hakkın kullanılmasıyla ilgili birisi engelleyici tutum sergiliyorsa, anayasada ifade hakkını engelleyici duruş sergiliyorsa bunun ile ilgili hukuki işlem yapılır. Benim verdiğim karar anayasaya aykırıysa benim ile ilgili hukuki işlem yapılması gerekir. Mahkemede Vali görevini kötüye kullandı diyeceksin. Mahkeme gereğini yapacak. Suçluysak mahkeme yargılayacak. Ama sen kanunsuz da olsa ben buraya çıkarım diyorsan bu net olarak kanuna aykırıdır. Çünkü izinsizdir. Tamamı suçludurlar. Milletin vicdanı bunlardan hesap sormalıdır, hukuken yapmış oldukları bu yanlışın hesabını da vermelidirler' dedi.

GÜRSEL TEKİN'İN İDDİALARI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in, olaylar sırasında ambulansa da gaz bombası atıldığı yönündeki iddialarını değerlendiren Mutlu, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Mutlu, 'Milletimiz ambulans ve İtfaiye gibi araçların ne kadar kıymetli olduğunu çok iyi bilir. Böyle bir şey olabilir mi? Bunu yüz kere söyleseniz, bin kere söyleseniz böyle bir şeyi kim söylerse söylesin ben duymadım sayın vekilimin böyle bir ifadesi olduğunu ama siz söylediniz. Böyle bir şey asla söz konusu olamaz. Emniyet güçleri her zaman bu tür vasıtalara geçişleriyle ilgili yardımcı olur. Bunlar tabii ki olaylarda ki haksızlıkları örtme çabaları olarak değerlendire bilirim. Bunu sayın vekile binaen söylemiyorum. Genel olarak bu tür toplumu ajite edebilecek, toplumun duygularına hitap etmek suretiyle biraz haklılık kazanma arzularının bir tezahürü olarak değerlendirilebilir. Muhtemelen kendilerine' de yanlış bilgiler aksettirilmiş olsa gerek ki böyle şeyleri söylemiş olabilirler, ben kendilerinden duymadım. Bende kamuoyunun bilgisi olması için söylüyorum. Böyle bir şey kesinlikle yok' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dilan'ın molotof atma görüntüleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN