Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Esad durdukça çözüm olmaz'

Japonya Başbakanı Abe, çözüm süreci ile ilgili "Bölgede barış, istikrar ve güveni sağlayacağı için Türkiye ile Japonya ilişkilerini güçlendirir" derken, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını söyledi

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Esad durdukça Suriye'de bir çözüm olmayacağını söyledi. Türkiye'de ziyarette bulunan Japonya Başbakanı Abe, Hilton Otel'de düzenlediği basın toplantısında Ortadoğu ziyareti kapsamında Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye'ye yaptığı ziyaretin amacının, işbirliği, beraber mevcudiyet ile uyum ve hoşgörü olduğunu kaydetti. Basın toplantısında Suriye'deki gelişmelere dikkat çeken Abe, Suriye konusunda uluslararası toplum ile birlikte üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Abe, şu mesajları verdi:

ENERJİ İŞBİRLİĞİ

ORTADOĞU: Hükümetimiz 2.2 milyar ABD doları kaynağı Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya aktarmaya karar verdi. Japonya olarak Ortadoğu ile enerji merkezli işbirliğinin ötesine geçmek istiyoruz.
IRAK: Irak'ta, enerji, sağlık ve gıda alanında ekonomik gelişim söz konusu olacak. Türkiye'nin Kuzey Irak'ta derin deneyimlerin olduğunun farkındayız. Japon ve Türk firmalarının işbirliği önemli fırsatlar doğuracaktır. (Çözüm sürecine ilişkin bir soruya) Bölgede yaşanacak barış, istikrar ve güveni sağlayacağı için Türkiye ile Japonya ilişkilerini güçlendirecektir. Türkiye ile Japonya'nın gelecek günlerde işbirliği sadece Irak ile sınırlı kalmayacak.
SURİYE: Ortadoğu'da tarihsel dönüşümün tam ortasındayız. Bölgenin istikrar ve refaha kavuşması için Japonya'da her türlü adımı atmaya hazır. 2. 2 milyar dolarlık desteği istikrar için bölgeye aktarıyoruz. Suriye'de insani kayıplar yaşanıyor, kimyasal silahın muhtemel kullanımı söz konusu. Siyasi dönüşüm önemli ancak Esad iktidarda kaldığı sürece sorunun çözümü olmayacaktır. Biz bu konuda uluslar arası camiada üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Son olarak İran'ın nükleer programı ile ilgili uluslararası camianın endişelerini paylaşıyoruz. İran'a baskı uygularken diğer taraftan diyalog yoluyla da yaklaşma sürecini ilerletmeyiz.

BAŞBAKANLARIN BULUŞMASI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi resmi törenle karşıladı. Başbakanlık Merkez Bina önündeki tören, iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Japonya Başbakanı Abe, tören kıtasını Türkçe "merhaba asker" diyerek selamladı. Erdoğan ve Abe'nin Başbakanlık protokol merdivenlerinde gazetecilere poz vermesinin ardından görüşmelere geçildi. Törene Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı. Başbakanlık Merkez Bina'da baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaklaşık 2 saat sürdü. Abe'yi sıcak bir şekilde karşılayan Erdoğan, görüşmelerin ardından da konuğunu aracına kadar uğurladı.

OLİMPİYAT ESPRİSİ
Başbakan
Erdoğan Sinop'ta yapılacak nükleer santralle ilgili anlaşmanın imza töreninde İstanbul ve Tokyo'nun Olimpiyatlar için girdiği yarışa değinirken "Sayın Başbakan'a 'siz daha önce düzenlediniz. Çekilin, bu sefer biz düzenleyelim' dedim. İnanıyorum ki bunu anlayacaklardır. Tokyo Valisi'ne de bu talimatı vereceklerdir" diye konuştu. Japon Başbakanı Şinzo Abe de önce Tokyo'nun Belediye Başkanı Naoki Inose'nin, İstanbul'a yönelik ağır ithamlarıyla ilgili gönül aldı. Ardından da "Biz Olimpiyatları yaptığımızda 1960 yılıydı. Ben çocuktum. Bu mutluluğu Japon halkının yaşamasını istiyorum. Eğer İstanbul Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hak elde ederse, bunu ilk alkışlayan ben olacağım. Aynı şekilde Tokyo Olimpiyatları düzenleme hakkı elde ederse hiç şüphem yok ki bizi de ilk tebrik eden Türkiye olacaktır" diye konuştu.

ÇOCUKLARIN SEVGİSİ
Başbakan Abe, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile "Osmanlı Sarayı'nda Japon Rüzgârı" konulu fotoğraf sergisini açtığı Türk-Japon Vakfı merkezine gelişinde ellerinde Türk ve Japon bayrakları bulunan çocuklar tarafından karşılandı. Burada çocuklarla yakından ilgilenen ve onlarla fotoğraf çektiren Abe'ye eşi Akie Abe eşlik etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Esad durdukça çözüm olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN