Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu tuzağı biz bozarız'

Giriş Tarihi: 5.5.2013

Erdoğan, "Geçmişte merhum Özal'ın, merhum Erbakan'ın çabaları, 1999 süreci nasıl engellendiyse bu süreç de şimdi aynı tezgâhla engellenmek isteniyor" uyarısı yaptı

, kendisini terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile pazarlık yapmakla suçlayan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye sert çıktı. Öcalan ile 1999'da yapılan görüşmeleri hatırlatan Erdoğan "Siz de ihanet mi ettiniz, siz ne pazarlık yaptınız" diye sordu. AK Parti'nin 20. İstişare Kampı'nda konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:

İLK TEMAS
Terörün sona ermesi için terör örgütünün elebaşlarıyla ilk temas Turgut Özal zamanında gerçekleşiyor ve merhum tam bu sırada hayatını kaybediyor, Erbakan hocamızın Başbakanlığında da, 54. hükümet döneminde aynı şekilde yine temas yoluyla terörü sonlandırma çalışmaları yapılıyor. Ancak 28 Şubat süreci bunu da akamete uğratıyor.
Terör örgütünün elebaşısı İmralı'ya konduktan sonra bir yandan sorgulama yapılırken bir yandan da terörü sona erdirmek hususunda görüşmeler yapılıyor. Merhum Bülent Ecevit başbakanlığında, MHP'nin yani Bahçeli'nin ve ANAP'ın ortaklığında İmralı ile 57. hükümet döneminde de görüşmeler devam ediyor. Bugün bizi kıyasıya eleştiren Bahçeli, o zaman iktidardaydı. Bahçeli ve arkadaşları 1999'da yapılan görüşmeler nedeniyle aslında bize değil kendilerine hakaret etmektedirler.
Ey Bahçeli, hükümet ortağı olduğun dönemde İmralı ile görüşmeler yapıldı bu ihanet midir, bölücülük müdür? Biz hiçbir pazarlığın içinde değiliz peki siz o dönem hangi pazarlığı yaptınız?
Şimdi çıkıyorlar 'biz görüşmedik' diyorlar. Eğer Devlet Bahçeli iktidar ortağı olduğu dönemde İmralı ile yapılan görüşmelerden habersizse bu daha vahim. 1999'da Genelkurmay mı size bağlıydı, yoksa hükümetiniz mi Genelkurmay'a bağlıydı? 1999'da Jandarma, MİT, Adalet Bakanlığı mı size bağlıydı yoksa siz mi onlara bağlıydınız?
Kim derdi ki MHP ile İşçi Partisi aynı safta buluşacak? Ortak rantlar, en sağ uçtaki Devlet Bahçeli ile en sol uçtaki İşçi Partisi'ni bir araya getirdi, birleştirdi, kucaklaştırdı. Bayramınız kutlu olsun. Kim derdi ki merhum Adnan Menderes'in mirası üzerine oturanlarla, merhum Menderes'i idama gönderen CHP bir araya gelecek.
Akil insanlar heyetine karşı eylem yapanlar büyük gruplar değil. Statükonun elinde kalan tek sığınak terördür. Statüko partilerinin artık tek dayanağı, tutunacak tek dalı vardır, o da terördür. Akil insanlara karşı yapılan eylemlerin tamamının fotoğrafları, görüntüleri elimizde. Bir avuç sözde MHP'linin İşçi Partili'lerle nasıl yan yana olduğu çok net görülüyor.
Bu tezgahı defalarca gördük. Müdahale senaryolarında, kapatılma davasında, cumhurbaşkanı seçilme sürecinde, Danıştay'a yapılan saldırıda, 22 Temmuz seçimlerinde, halk oylamasında ve son seçimlerde de gördük. Bu tezgah Kahramanmaraş'ta, Çorum'daki, Sivas'taki, Gaziosmanpaşa'daki, Taksim Meydanı'ndaki tezgahla aynıdır.
Geçmişte merhum Özal'ın, merhum Erbakan'ın çabaları nasıl engellendiyse, 1999 süreci, nasıl engellendiyse bugün de bu süreç aynı tezgahla engellenmek isteniyor. Biz bu tezgahı, bu oyunu, bu tuzağı bozarız ve bozuyoruz.

İRŞAD HEYETİ
Bazı densizler bu heyeti Kurtuluş Savaşımızda oluşturulan "Heyet'i Nasiha"ya benzettiler. Onlar, 'İrşad encümeni'ni ya hatırlamadılar ya da işlerine gelmedi. Halka Heyeti Nasiha'nın oyunlarını anlatmak, kardeşlik ve istiklal mücadelemizi anlatmak üzere bu heyet kuruldu. Bu süreçte biz de "irşad heyetimizi" seçtik. İşte Akil İnsanlar Heyeti.
Akil İnsanlar Heyetine karşı yapılan eylemlere katılan kişi sayısı 4 bin 980. Ağırlıkla MHP'lilerden ve İşçi Partili'lerden oluşan, çoğu eylemde de aynı kişilerin sahnede yer aldığını görüyoruz. Ama bizde öyle bir medya var ki haberlere baktığınızda, sanki bütün şehir ayakta, öyle gösteriyorlar.
Aynı medya aynı oyunu 1 Mayıs için de gösteriyor. Ellerinde sapan, demir bilyeler olan, maskeli, üniformalı militanlar, bu medyaya göre 'çiçek çocukları', ama bu medyaya göre, polis, güvenlik kuvvetleri faşist. Gazdan etkilenen militanlar mazlum, kafasına taş isabet ederek yaralanan polis faşist. Belli işçi örgütlerinin, belli medya kuruluşlarının, nasıl çatışmaları körüklediğine defalarca şahit olduk.
CHP tüm o marjinal gruplara gaz verdi. CHP'nin gazı, polisin gazından daha tesirlidir. Polisin gazı göz yaşartır, CHP'nin gazı zehirler.
Geçmişte ben de Taksim Meydanı'nda, Sultanahmet, Beyazıt Meydanı'nda miting yaptım. Şimdi yapıyor muyum? Buralar miting alanı olmaktan çıktı. Yarın Taksim de miting alanı olmaktan çıkınca zorla miting mi yapacaksın. Devlet sana nerede miting yapacağını gösterirse gidip orada yapmak zorundasın.
Ayrıca yargı bu sapanları demir bilyeleri kullananları rahatça serbest bırakıyor. Bu kadar rahat bırakırsanız, bu ülkede terörle mücadele zorlaşır. Bu çözüm sürecini de aslında zora sokuyor.
Yaptırdığımız anketlerde destek yüzde 58'den 70'e tırmanmış vaziyette. CHP MHP'ye oy vereceğini söyleyen vatandaşlarımızın dahi yüzde 50'lere varan destek vereceklerini söylüyorlar. Bu sürecin başarıya ulaşmasını en fazla bu terörden çekenler, şehit aileleri samimiyetle istiyor.

AYYILDIZ VE GÖKKUŞAĞI ALTINDA
Erdoğan'ın konuşma yaptığı platformun arkasında partinin girdiği ikisi referandum ve 5'i seçim olmak üzere toplam 7 seçim tarihinin bulunduğu, 2023 ve 2071 hedefinin yer aldığı saatten çıkan 7 rengin aydınlattığı bir Türkiye haritası yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu tuzağı biz bozarız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN