Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 fidan mezarları başında anıldı

Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, ölümlerinin 41. yıl dönümünde mezarları başında anıldı.

Giriş Tarihi: 6.5.2013 16:05 Güncelleme Tarihi: 6.5.2013 16:07
Karşıyaka Mezarlığı'nda düzenlenen törene KESK, DİSK, 68'liler Dayanışma Derneği, Devrimci 78'liler Federasyonu, CHP Gençlik Kolları ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı. Törene katılan yüzlerce kişi, Gezmiş, Aslan ve İnan'ın mezarlarına su döküp, karanfil bıraktı. Saygı duruşuyla devam eden tören sırasında 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Devrim şehitleri ölümsüzdür' gibi sloganlar atıldı. Bazı sivil toplum kuruluşları Gezmiş'in mezarı başında kısa açıklamalar yaptı.

Gezmiş'in mezarını görüntülemeye çalışanlar adeta birbirleriyle yarıştı. Gezmiş'in büyük bir fotoğrafı mezarlığının girişine asıldı. Etkinliğe katılanlar, Gezmiş'in fotoğrafının altında resim çekildi. İsmi Deniz olan bir yaşındaki bebeğin annesinin kucağında posterin önünde resim çekilmesi dikkat çekti.

DOLMABAHÇE'DE ANMA TÖRENİ

Beşiktaş Dolmabahçe sahilinde toplanan 68'liler Birliği Vakfı, CHP, Cumhuriyet gazetesi okurları ve İşçi Partisi üyelerinden oluşan yaklaşık 150 kişilik grup, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını andı.

Dolmabahçe Sarayı önünde toplanan eylemciler, buradan rıhtıma girmek istedi. Ancak polis yetkilileri, bir süre topluluğu durdurarak rıhtıma gruplar halinde girmelerini istedi. Gruptakilerle polisler arasında kısa süren tartışma sonrası kapılar açılınca tüm gruplar, hep birlikte içeriye girdi. Burada 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu.

68'liler Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Işık, yaptığı açıklamada, "Bundan 41 yıl önce; 6 Mayıs 1972 günü 68 devrimci gençlik devinmesinin 3 yiğit öğrenci lideri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan ABD emperyalizmi ve onun Türkiye'deki işbirlikçileri tarafından Ankara Merkez Cezaevi'nde idam edildiler. Bu kapsamda yaşamlarını bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm mücadelesine adayan ve dağ başlarında, sokak ortalarında, işkence odalarında Denizler gibi öldürülen Mahirleri, Ulaşları, Sinanları, İbrahimleri, Hüseyinleri, Taylanları, Erdalları ve daha nicesini saygı ve özlemle anarken bu siyasal cinayetlerde sorumluluğu olan herkesi de lanetliyoruz." dedi.

Açıklamanın ardından topluluk ellerindeki karanfilleri denize bıraktı. Grup olaysız dağıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 fidan mezarları başında anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN